Pred rokmi som mala dosť aktívne syrárske obdobie. Skúšala som si doma mozzarellu, ricottu aj paneer, ale nenavykla som si na to, bola som na to príliš lenivá. Nechala som to tak, robím už len jogurt a kefír. Teraz som sa ale úspešne posunula o kúsok ďalej. Konečne som sa dostala k výrobe labnehu, libanonského čerstvého syra.
Je to ľahké ako facka. Obyčajný zasolený a odkvapkaný biely jogurt. Nič viac, nič menej. Ak ste si niekedy doma vyrábali hustý grécky jogurt, tak už všetko viete. Stačí, keď jogurt nasolíte a necháte odkvapkať o niečo dlhšie a máte fantastický domáci výrobok. Mňa na jeho domácej výrobe baví aj to, že zároveň so skvelou nátierkou zužitkujem aj odkvapkanú srvátku, napríklad, pri pečení sódového chleba. Nemusím zrejme zdôrazňovať, aká lahôdka je labneh natretý na čerstvý, ešte teplý (sódový) chlieb.
Obyčajný zasolený a odkvapkaný biely jogurt.
Ochutiť si labneh môžete čímkoľvek, čo máte k dispozícii a čo vám vyhovuje. Aj na sladko. Zaliaty olejom je ideálny na cesty, pikniky a návštevy, ale nemyslím si, že vám vydrží dlho. Je taký dobrý, že nie je problém ho zjesť na posedenie. A ešte pár tipov na záver: Skúste si spraviť labneh aj z kefíru alebo pre zmenu z kozieho alebo ovčieho jogurtu.
Labneh
- 1 l bieleho jogurtu
- 1 lyžica soli
V jogurte rozmiešame soľ a necháme ho odkvapkať cez plátno alebo bavlnenú plienku aspoň 48 hodín. (Čím dlhšie ho necháme odkvapkať, tým bude tuhší.) Z 1 l jogurtu nám po 2 dňoch zostane zhruba 650 ml tekutiny a 350 g labnehu.
Ak labneh nespotrebujeme ihneď, uchovávame ho najlepšie tak, že z neho (naolejovanými rukami) vytvarujeme guľôčky, ktoré zalejeme olivovým olejom a odložíme do chladničky.
Labneh s medvedím cesnakom a pistáciami
- labneh
- medvedí cesnak
- pistácie
- citrónová kôra
- petržlenová vňať
- čili alebo mletá štipľavá červená paprika
- olivový olej
Pistácie posekáme na hrubšie alebo ich mierne podrvíme v mažiari. Medvedí cesnak posekáme na drobno alebo najemno podrvíme v mažiari. Zmiešame s pistáciami, postrúhanou kôrou z citróna, posekanou petržlenovou vňaťou a trochou olivového oleja. Labneh rozotrieme na servírovaciu misku a ochutíme ho pistáciovou zmesou s medvedím cesnakom, posypeme čili a pokvapkáme olivovým olejom.
Tento syr robievam aj ja, je výborný. Vždy som ho robila maksi, dávala som ho odkvapkat len den, tak skúsim aj tu tuhsiu verziu. U nas sa vždy hneď zje, ale v oleji to môže byt tiež super. No a nakoniec, tento recept na natierku urcite vyskusam. Ďakujem za tipy, perfektne, ako vždy 🙂
Ďakujem, som rada, že sa ti páči. Treba vyskúšať aj olej ochutiť. Niečím štipľavým, pre dospelých… Možností je veľa.
Zuzka, pomoc, tak teraz si ma úplne dostala! Nadherný labneh a tá druhá foto, hmm, chute si mi riadne narobila. Na labneh sa chystám aj ja, len otázka na teba, skúšala si ho aj z kupovaného jogurtu, či robievaš len z domáceho? A v tejto súvislosti, buď som prehliadla alebo neviem, máš tu niekde recept na domáci jogurt? Vrelá vďaka 🙂
Teda, aby som bola presná, nátierkový syr si z gréckeho či iného tučného jogurtu robím dosť pravidelne, nechám deň dva odkvapkať jogurt a hotovo, ale gúľať z neho guličky som ešte neskúšala, asi aj preto, že som neverila, že sa to z tej hustoty podarí 😉 ale nabudúce asi skúsim
Aďuška, recept tu ako-taký nemám, ale v komentároch k článku Jogurty pre celú rodinu nájdeš môj hrubý popis, ako robím jogurty ja… Labneh (aj hustý „grécky“ jogurt) robím z vlastného jogurtu, ale, myslím si, že sa dá spraviť aj z kvalitného kupovaného (určite nie nízkotučného). Len ho treba dobre nechať odkvapkať, aspoň 2 dni. Čím suchší, tuhší, tým sa potom lepšie tvaruje do guličiek… Je to jemnučké, ale dá sa to, len treba byť trpezlivý. Naolejovať si ruky a rýchlo tvarovať v dlaniach guľky. Vyskúšaj! A ďakujem!
Vďaka Zuzka, kuknem aj tie komentáre a labneh už asi konečne vyskúšam 🙂 Ty si môj „pionier“, ktorý ma musí nakopnúť 😀
Ďakujem, rado sa stalo!
Ahoj, vdaka za zaujimavy tip; u nas v kuchyni sa toho uz odskusalo avsak syry som este neskusala a preto sa mozno opytam uplne odveci: syr odkvapkava v chladnicke 🙂 ?
Ahoj, áno, ja som odkvapkávala v chladničke, ale na kratšie odkvapkanie (pár hodín na hustý jogurt gréckeho typu) stačí zavesiť aj v drese na vodododnej batérii… napríklad.
Nadherne ako vzdy Zuzka. Ty vies stale tak dobre inšpirovať! Dnes sme mali raňajky verziu s pistaciami (no bez cesnaku, radšej cez víkend 🙂 ) a bolo to výýborné!
Joj, to ma teší! Hlavné je, že vám chutilo a kvalitne ste začali deň, tak to má byť. Majte sa fajn a ďakujem za komentár, potešil ma.