Výhodou takto krásnej jesene je aj úmerné množstvo pôžitkov zo záhrady a prírody. Ak by totiž celý október lialo a fučalo, ani by mi nenapadlo snoriť po záhrade a rozmýšľať, čo z nej ešte vyťažiť. Nemohla som sa vynadívať na prekrásnu bylinkovú záhradku, odchádzajúce paradajky či popadané jablká. Čo? Čo ešte?

Cez zimu si tak budem môcť užívať mediteránsky esprit aspoň na tanieri.

Dozreté čili papričky ponavliekané na šnúry, levanduľa nasypaná do voňavých vrecúšok, odchytené semienka obľúbenej veľkolistej petržlenovej vňate a sladkej bazalky. Celé jedno popoludnie som strávila zoškriabavaním starých etikiet z rôznych malých pohárikov a fľaštičiek, ktoré si roky škrečkujem, aby som si do nich uskladnila posledné zvyšky tohtoročnej hojnosti. Konečne som si naložila cesnak a rozmarín do olivového oleja. Cez zimu si tak budem môcť užívať mediteránsky esprit aspoň na tanieri. Koľkokrát sa stane, že mi pri varení zvýšia jeden-dva strúčiky očisteného cesnaku, ktoré odložím do chladničky a už z nich nikdy nič neurobím, lebo na ne zabudnem a zoschnú na prach. Takto ich hneď vhodím do ochuteného oleja a spravia ešte veľa parády. Keď olej na konci zimy spotrebujem, použijem naložený rozmarín a cesnak do focaccie alebo pod dusené mäso a srdce zaplesá, že nová sezóna je už za dverami.

Rajčinky už nemajú tú letnú, iskrivú chuť, ale každým ďalším sústom ďakujem, že ešte nemusím kupovať tie hnusné hydropónne. A omáčka z domácich je tisíckrát lepšia ako z lacnej konzervy. Ešte stále sa mi nechce vyvárať a stáť pri sporáku, takže stále ideme štýlom bum-bum obed-večera, víkend-nevíkend. Ale chutiť to musí božsky, rozumiete. Ako napríklad „uova in purgatorio“, čo by podľa správnosti mali byť vajíčka v pekelne pálivej paradajkovej omáčke, aby to bol naozaj očistec, ale to by mi deti nedarovali, takže u nás radšej vajíčka v nebeskej omáčke „all’amatriciana“. Ved keď už vajíčka, tak rovno so slaninkou a cibuľkou, nie? Pomaly pobublávať vám môže omáčka na sporáku celý piatkový večer a keď ešte usúdite, že do nej treba za pohár vína, so zvyškom fľaše si ľahko poradíte. Ráno vstávať nemusíte, sobotňajší brunch už máte vyriešený. Omáčku len vylejete do pekáčika (nemažte sa s malými zapekacími miskami ako ja), na to vajíčka a bum do rúry, o 15 minút servírujete rovno z pekáčika. Príprava dobrého jedla naozaj nemusí byť očistec, stačí, že sa na nás teraz valí Halloween. Ja myslím, že pľušť a slota môže prísť, nevzpieram sa. U vás ako? Už ste pripravení?

Paradajková omáčka amatriciana

  • 6 – 8 veľkých paradajok (alebo 2 konzervy krájaných paradajok)
  • olivový olej
  • (½ malej cibule)
  • 100 g prerastenej slaniny (ideálne neúdenej)
  • (1 strúčik cesnaku)
  • (čili vločky)
  • soľ, čierne korenie
  • (2 lyžičky cukru)

Na troche olivového oleja orestujeme (nadrobno posekanú cibuľu, ak použijeme a) na malé kúsky pokrájanú slaninu a vypečieme ju. (Ak chceme, môžeme pridať aj pretlačený cesnak a/alebo čili vločky.)
Paradajky pokrájame a pridáme k vypečenej slanine. Posolíme, okoreníme, privediem k varu, znížime teplotu na minimum a prikryté pomaly dusíme, kým sa paradajky nerozpadnú a všetko nezmäkne, pokojne aj hodinu, ak máme čas.
Zmes ochutnáme, ak treba dosolíme, okoreníme, prípadne dosladíme, ak nemáme omáčku z čerstvých, na slnku dozriatych paradajok. Omáčku môžeme vyvariť na hustejšiu konzistenciu, ak chceme. Na cestoviny by nemala byť omáčka veľmi riedka, mala by ich len jemne obaliť, cestoviny by nemali v omáčke plávať. Hotovú a vychladnutú omáčku môžeme odložiť do chladničky na zhruba 3 – 5 dní, alebo zamraziť na pol roka.

Vajíčka v očistci (Vajíčka v paradajkovej omáčke)

  • obľúbená paradajková omáčka (cca 1 naberačka na osobu)
  • vajcia
  • soľ, čierne korenie
  • chlieb a olivový olej na podávanie
  • (bylinky, rukola alebo špenát)

Rúru si predhrejeme na 200°C.
Do pekáčika, zapekacej misy alebo individuálnych mištičiek nalejeme omáčku, narobíme do nej lyžicou jamky a do každej opatrne vyklepneme vajíčko. Posolíme, okoreníme a dáme piecť do rúry na cca 15 minút, alebo pokým sa bielka na vajíčkach nezatiahnu.
(Do paradajkovej omáčky pred zapekaním môžeme pridať aj starší chlieb pokrájaný na kocky, listy špenátu, rukoly, petržlenovej vňate alebo bazalky, ak chceme.)
Hotové vajíčka pokvapkáme olivovým olejom a podávame s chlebom a/alebo čerstvým listovým šalátom ako predjedlo alebo ľahký obed či večeru.