Dnes sa chcem s vami podeliť o veľmi zaujímavú skúsenosť s mediteránskou kuchyňou. S príchodom teplých letných dní a večerov sa moja chuť na neformálne stredomorské stolovanie a dovolenkový, uvoľnený režim zväčšuje. Po rokoch som sa konečne dostala k príprave dlho plánovaného pokrmu – bagna cauda. Je to jednoduchá teplá omáčka (doslova „teplý kúpeľ“) z olivového oleja, masla, cesnaku a sardeliek, do ktorej sa namáča čerstvá sezónna zelenina, ide teda o akúsi variáciu na zeleninové fondue. I tu platí, nič nie je pevne dané, región od regiónu sa receptúra i servírovanie líši. Niekde sa do omáčky pridáva mlieko a smotana, niekde sa rozmixuje do hladka, niekde sa podáva v špeciálnej nádobe, aby zostala teplá, inde bez.

Pohár dobre vychladeného bieleho vína k tomu, západ slnka… cikády, šum mora… hurá, leto!

Provensálci tvrdia, že bagna cauda sa má podávať minimálne s piatimi druhmi zeleniny a odkvapkávajúca omáčka sa má zachytávať na kúsok chleba. Ja som na tieto účely upiekla focacciu. Inšpirovala som sa u River Cottage a okrem tradičného ochutenia rozmarínom či olivami, som jednu dávku pripravila aj podľa nich so zelenými egrešmi a šalviou, červenými egrešmi so saturejkou a červenými ríbezľami s tymianom. Naslano. Krásny kontrapunkt – kyslé ovocie do slaného pečiva, s jemnou zeleninou a výraznou sardelovo-cesnakovou omáčkou. Veľmi atypický nedeľný obed na slovenské pomery, pravda, ale všetci boli milo prekvapení (najmä kombináciou egrešov a šalvie) a pochvaľovali si.

Nebojte sa urobiť si omáčky viac, určite ju zužitkujete. Ako teplý dresing na šalát, grilovanú zeleninu, varené mäso z polievky, vajíčka či zemiaky. Alebo si ju natriete na opečené alebo ogrilované chleby, pokvapkáte citrónom, posypete posekanou petržlenovou vňaťou a jete ako Francúzi „roustides d’anchois“. Pohár dobre vychladeného bieleho vína k tomu, západ slnka… cikády, šum mora… hurá, leto!

Bagna cauda

(Teplá sardelovo-cesnaková omáčka na namáčanie)

  • 50 g masla
  • 5 strúčikov cesnaku
  • 100 g sardeliek
  • 250 ml panenského olivového oleja
  • surová alebo blanžírovaná zelenina
  • čerstvé biele pečivo alebo chlieb

V kastróliku si rozpustíme maslo a pár minút v ňom na nižšej teplote restujeme pretlačené strúčiky cesnaku. Pridáme odkvapkané sardely a miešame, kým sa v cesnakovom masle nerozpustia. Prilejeme olej, premiešame, privedieme k varu a odstavíme.
Teplú omáčku podávame s nakrájanou surovou alebo blanžírovanou zeleninou na namáčanie a s čerstvým pečivom či chlebom.

Focaccia

  • 500 g hladkej múky
  • 1 balenie sušeného droždia
  • 1 lyžička soli
  • 1 lyžička cukru
  • 350 ml teplej vody
  • 3 lyžice (olivového) oleja
  • olivový olej, hrubozrnná soľ, mleté čierne korenie, bylinky, olivy, kapary, sušené paradajky alebo bobuľové ovocie na dokončenie a ochutenie

Múku premiešame s droždím, soľou a cukrom, prilejeme teplú vodu, olej a vymiesime vlhké, mierne lepivé cesto. Miesime zhruba 10 minút, kým sa cesto neprestane lepiť a nezvláčnie. Prikryjeme ho v mise utierkou a odložíme na teplé miesto nakysnúť zhruba 1 a pol hodiny.
Vykysnuté cesto vyklopíme na naolejovaný plech (alebo na pečiaci papier na plechu) a naolejovanými prstami roztlačíme rovnomerne na celú plochu plechu. Takto necháme ešte pol hodinu kysnúť. Rúru si predhrejeme na 200°C.
Do vykysnutej focaccie prstami povtláčame ingrediencie podľa chuti – bylinky, olivy, kapary, egreše, ríbezle a pod. Pokvapkáme olejom, posolíme hrubozrnnou soľou, prípadne aj posypeme hrubo mletým čiernym korením a dáme piecť na zhruba 25 minút, kým sa focaccia neprepečie a nesfarbí do zlatista.
Focacciu podávame ako prílohu k polievkam, šalátom, grilovanej zelenine, mäsu, na namáčanie, natieranie a pod.

Ďalšie recepty na chlieb:
Zázraky z jedného hrnca – Írsky sódový chlieb
Na chlieb – domáci chlieb
Make Bread, Not War – kváskový chlieb
Ako usporiadať vianočnú párty a nezblázniť sa z toho – ražný chlieb s melasou