Leto sa prehuplo do druhej polovice, rok sa rúti z kopca ako divý. Teplo je až-až, nesťažujem sa, len sa tým trocha komplikuje varenie, lebo vyhrievať dom ešte aj sporákom, či nebodaj rúrou by už bolo neúnosné a neznesiteľné. Preto si vyberáme jedlá tak, aby sme ich zvládli uvariť vonku a v letnej kuchyni. Povyťahovali sme von všetky možné spotrebiče, dokonca sme sa spojili so susedmi a varili sme spoločne. Testovali sme ich nový kontaktný gril a piecku na pizzu. V piecke sme okrem skvelej pizze upiekli aj celý filet lososa, v kontaktnom grile pripravili komplet obed od mäsa až po zeleninu. Zapekali sme si chlebíky v sendvičovači, zalievali si kávu z rýchlovarnej konvice, všade naťahané predlžovačky a rozdvojky ako niekde v kempe. Naše pohrávanie sa s myšlienkou na spanie v stane našťastie zastavila až piatňajšia búrka. Veľmi radi sme nakoniec zaliezli do vyhriateho domu.

Navyše ma šokoval môj muž, ktorý mi na meniny sám, iniciatívne vymyslel dezert. Inšpiroval sa na FoodTube a vďaka Gennarovi Contaldovi, najväčšiemu to hercovi spomedzi televíznych food celebrít, som sa konečne dostala k vlastnému domácemu zabaglione, na ktoré som sa chystala dlhé roky. Ako sa vyjadril muž, je to ten najjednoduchší dezert, aký kedy videl a zvládli sme ho spoločnými silami za pár minút po obede na dvore. Len sa pýtam, kedy sa toto bezbrehé hodovanie skončí, lebo ja ani tak nepotrebujem detox po zime, ako po lete. Po všetkých tých broskyniach, melónoch, kukurici, hrozne a nekonečných rodinných oslavách narodenín, menín, výročí…

PS: Aj u vás je tento rok toľko vážok a šidielok? Krása!

Grilovaná kukurica s limetovým maslom

 • varená kukurica
 • 100 g masla
 • ½ strúčika cesnaku
 • 1 limeta
 • hrsť petržlenovej vňate
 • ¼ lyžičky soli
 • ¼ lyžičky mletého čierneho korenia

Zmäknuté maslo vymiešame s pretlačeným cesnakom, postrúhanou kôrou z celej limety a šťavy z polovice limety, najemno posekanou petržlenovou vňaťou, soľou a čerstvo mletým čiernym korením. Prípadne ešte dochutíme podľa potreby a maslovú hmotu necháme stuhnúť v chladničke. Uvarené kukurice opečieme na grile a podávame s limetovým maslom. (Zvyšné ochutené maslo použijeme na toasty, dochutenie zeleniny, polievok a pod.)

Zabaglione s limoncellom

 • 5 žĺtkov
 • 2 lyžice cukru
 • 2 lyžice limoncella
 • limetová kôra

Žĺtky zmiešame v nerezovej alebo sklenenej miske s cukrom a limoncellom a metličkou ich ručne vyšľaháme do peny. Pokračujeme v šľahaní vo vodnom kúpeli nad parou. Pozor, miska sa nesmie dotýkať vriacej vody! Žĺtkový krém by mal mať po 15 – 20 minútach šľahania svetlú farbu, nadýchanú konzistenciu a minimálne by mal zdvojnásobiť svoj objem. Takto prehriaty krém navrstvíme do pohárov, navrch postrúhame limetovú kôru a servírujeme ihneď, aby nestratil objem. Zabaglione podávame s tvrdými sušienkami na namáčanie – cukrárskymi piškótmi, amaretti biscotti, cantuccini alebo lingue di gatto a kávou.