Najvýraznejší zážitok s gnocchmi mám z pražského Koga v Slovanskom dome, kde som si ich dala s dubákovou omáčkou a pohárom vína pinot grigio a doteraz na to spomínam ako na jedno z najlepších jedál, aké som kedy jedla. Možno to bolo aj atmosférou a skvelou obsluhou, možno dobrou spoločnosťou, ale aj to k tomu patrí, lebo keď som si to isté dala v bratislavskej reštaurácii Kogo, čaro sa neopakovalo. Bratislavské Kogo nesiaha tomu pražskému ani po členky. V ničom.

Dnes sa už dajú kúpiť v chladiacich boxoch supermarketov hotové gnocchi, ale viac ma láka predstava tvorivej dielne v kuchyni a zadosťučinenia z vlastnej zručnosti, vďaka ktorej mi vlastnoručne robené domáce gnocchi budú chutiť oveľa viac. A navyše budem vedieť, čo jem.

Doma robené gnocchi sú veľmi jednoduché a rýchle jedlo, ktoré som aj s omáčkou zvládla uvariť počas sobotňajšieho predpoludňajšieho upratovania bytu. Tvar a veľkosť gnocchov závisí od vašej fantázie a preferencie, takisto ako ich konzistencia. Ak máte radšej mäkšie gnocchi, pracujte s cestom veľmi jemne a krátko a nepridávajte doň veľa múky. Naopak, ak ich máte radšej tuhšie, vymieste si tuhšie cesto s väčším množstvom múky. Musíte však rátať s tým, že ťažšie gnocchi sa budú variť o trochu dlhšie a nevyplávajú tak ľahko napovrch.

Gnocchi sa tradične jedávajú s výdatnejšími omáčkami, mäsovými, alebo smotanovými, ale dajte si ich pokojne aj s roztopeným maslom so šalviou, alebo s pestom. A ak máte chuť, posypte si ich aj strúhaným parmezánom.

Domáce gnocchi

  • 500 – 600 g zemiakov
  • štipka soli
  • 1 vajce
  • 70 – 100 g hladkej múky

Uvarené zemiaky ešte vlažné pretlačíme cez lis na zemiaky, alebo postrúhame na jemnom strúhadle. Do zemiakov postupne zapracujeme vajce, múku a štipku soli a miesime zhruba 5 minút, aby sme získali jemné a kompaktné cesto. Cesto si rozdelíme do menších častí a na pomúčenej doske z nich rukami jemne vyvaľkáme rovnomerné hrubšie šúľance, ktoré nožom nakrájame na rovnaké kúsky – gnocchi. Môžeme ich nechať v takomto tvare, ale môžeme jednotlivé kúsky v dlaniach mierne povaľkať a vidličkou vytvarovať do ľubovoľného tvaru a vzoru. V tomto štádiu môžeme gnocchi rozložiť na pomúčenú tácku a dať zachladiť do chladničky na neskoršie dokončenie alebo na prípravu na nasledujúci deň, alebo mierne zamraziť a odložiť v mikroténovom vrecku do mrazničky ako polotovar. Gnocchi varíme v mierne osolenej vriacej vode, pokým nevyplávajú napovrch.

Gnocchi s omáčkou zo sušených paradajok

  • hrsť sušených paradajok v oleji
  • 1 malý paradajkový pretlak
  • 1 – 2 lyžice sladkej smotany
  • čerstvá bazalka
  • soľ, čierne korenie, cukor, citrónová šťava
  • (parmezán)

Na troche oleja zo sušených paradajok orestujeme nadrobno pokrájané sušené paradajky a pár natrhaných lístkov bazalky. Pridáme paradajkový pretlak, smotanu a prevaríme. Dochutíme soľou, mletým čiernym korením a podľa chuti paradajkového pretlaku aj trochou cukru alebo citrónovej šťavy. Do omáčky vložíme čerstvo uvarené gnocchi, opatrne premiešame a ihneď podávame.