Neviem, ako vy, ale ja sa už nedočkavo trasiem na šaláty. Na také tie echt letné, s kopou uhoriek a paradajok. (Viem, že v lete budem zase bedákať, čo so všetkými tými uhorkami a paradajkami, ale dočkaj času…) Ani v zime si však neodpustím šaláty. Zimné, kalorickejšie, sýtejšie, s vajíčkom, či slaninkou. Cézar, zemiakový alebo z kvasenej cvikly s pomarančom a tmavými olivami.
Lenže na toto jarné, preklenovacie obdobie už nemám inšpiráciu. Už sa mi žiada zeleného. A čo iné, sezónne a lokálne, než prvé zelené lístky, mikrošalát a klíčky? Už roky si sľubujem, že začnem na jar nakličovať. Že si kúpim nejakú tú profi nakličovaciu sadu, praktickú a hlavne estetickú, aby robila v kuchyni parádu. A tento február som to konečne dala. Od milej Katky zo Sprout Me som si kúpila „nádobíčko“ a dokonca si vediem aj nakličovací denník. Zvykali sme si dlho. Semienka a ja. Teda skôr ja na semienka. Na starostlivosť o ne. Každý živý organizmus navyše v našej domácnosti kladie na mňa ďalšie a ďalšie nároky a povedzme si narovinu, mám stále len jednu hlavu a jeden pár rúk. Občas na ne zabudnem. Občas vyschnú, občas ich najlepší čas prešvihnem. Občas zabudnem, že ich mám hotové v chladničke. Našťastie, v chladničke vydržia veľmi dlho v perfektnom stave. A dokonca aj podrastú.
Našťastie, v chladničke vydržia veľmi dlho v perfektnom stave.
Ale keď to všetko klapne a ja dopestujem kvalitné klíčky a zvládnem ich aj spracovať, to je paráda. Na moje prekvapenie klíčky chutia aj deťom, aj mužovi. A naše najobľúbenejšie druhy? Zo strukovín je to zelená šošovica, fazuľka mungo a z drobných pikantné horčicové semienka. Pokiaľ neviete, čo s klíčkami, treba sa nechať inšpirovať Áziou, tí to s klíčkami vedia. Ako napríklad indonézske jedlo gado gado. Kopa surovej, varenej, blanžírovanej a vyprážanej zeleniny rôznych farieb, tvarov a textúr, nejaké tie proteíny a more chutného arašidového dresingu. Ázijské vegetariánske jedlá chuťovo nikdy nesklamú. Ideálne riešenie na jarnú únavu, nudu, splín či pôst. Užite si sviatky, nech všetko dobré vyklíči a oddelí sa od zlého!
Gado gado (Indonézska zeleninová zmes s arašidovým dresingom)
- 100 g zemiakov
- 100 g (mrazených) zelených fazuliek
- 100 g kapusty
- 100 g listového šalátu
- 100 g klíčkov
- kúsok uhorky
- pár reďkoviek
- kúsok mrkvy
- polovica žltej a červenej papriky
- 100 g tofu
- 2 cibule
- 1 vajce na osobu
- hrsť koriandrovej vňate
- 1 l oleja na vyprážanie
Dresing:
- 100 g arašidového masla (s kúskami arašidov)
- 150 ml kokosového mlieka
- 2 lyžice svetlej sójovej omáčky
- 2 lyžice palmového cukru
- 2 lyžičky krevetovej pasty
- 1 lyžica rybacej omáčky
- 1 veľký strúčik cesnaku
- šťava z 1 limety
- čili paprička alebo čili omáčka podľa chuti
Na dresing si v mažiari podrvíme alebo v mixéri rozmixujeme cesnak s arašidovým maslom (prípadne aj s celými arašídmi) a postupne s kokosovým mliekom rozmiešame na tekutú konzistenciu. Dochutíme sójovou a rybacou omáčkou, palmovým cukrom, krevetovou pastou, šťavou z limety a čili podľa chuti. Dresing musí byť dostatočne slaný a výrazný, aby dobre dochutil všetku zeleninu. Odložíme.
Pripravíme si zeleninu. Dáme si uvariť zemiaky v šupke a vajíčka na mäkko. Oblanžírujeme si v slanej vode zelené fazuľky do polomäkka.
Medzitým si nakrájame kapustu na jemno, šalát na hrubo, mrkvu na jemno, reďkovky a uhorku podľa chuti buď na plátky, alebo mesiačiky. Papriku na rezančeky. Tvrdšiu zeleninu ako kapustu a mrkvu nasolíme a necháme nasolené odležať (môže byť aj cez noc, červenú kapustu môžeme aj pokvapkať citrónom, aby nestratila žiarivú farbu).
Fazuľky scedíme a rýchlo schladíme, aby sme zastavili var a zachovali ich sviežu zelenú farbu. Pokrájame ich na kratšie kúsky.
Uvarené zemiaky ošúpeme a pokrájame na kocky.
Tofu vysušíme a nakrájame na kocky.
Cibuľu nakrájame na jemné plátky, rozdelíme prstami na kolieska, opláchneme v studenej vode a necháme dobre scediť a vysušiť na kuchynskej (papierovej) utierke.
Koriander umyjeme, osušíme a lístky otrháme.
Rozohrejeme si olej na vyprážanie v hlbšom hrnci alebo woku na 180°C. Postupne v ňom do chrumkava vypražíme uvarené zemiaky, tofu a nakoniec vysušené cibuľové krúžky. Všetko vyprážané necháme odkvapkať na papierovej utierke.
Vajíčka ošúpeme a prekrojíme na polovice.
Vo veľkej mise si zmiešame šalátové listy, kapustu, mrkvu, fazuľky, reďkovky, klíčky, papriku, uhorku, zemiaky a tofu s dostatočným množstvom dresingu, rozdelíme do misiek alebo tanierov a každú porciu ozdobíme vajíčkom, chrumkavou cibuľkou, lístkami koriandra a ešte pokvapkáme dresingom podľa chuti. Podávame ihneď.
Tiež sme si s klíčkami najskôr nerozumeli, na prvý pokus som ich pripravila pre celý regiment a to bola len hŕstka fazuliek 🙂 v každom prípade sa o to pokúsim ešte niekedy. Pripájam aj zaujímavý tip na klíčenie mungo, skúšala som to a vyšlo to naozaj super.
http://www.brydova.cz/2015/03/10/kliceni-ve-tme-a-pod-tlakem/
Veľmi, veľmi zaujímavé… musím vyskúšať!
Ani nie pred pol hodinkou som na pintereste slintala nad niecim podobnym,lebo v tomto case-necase ma ovladli azijske chute 🙂 a nakuknem k tebe a co to nevidim ..to je znamenie 🙂 ..inak po navsteve u vas som si tiez kupila naklicovaciu misku ,ale zatial sme sa este neskamosili ..prvy pokus neuspesny a k dalsiemu este zbieram sebavedomie 🙂
Heh, Maťka, aj mne dávali klíčky zabrať. Kúpila som si napr. bio sóju, že aké super to bude a nič. Nevyklíčila 😀 Takže nejaké tie neúspechy tu budú vždy. Len treba skúšať a skúšať. Do toho!
Mungo treba klicit v tme, potom su to riadne kličiska:
Ó, ďakujem za radu! A za video!