Keď sa povie pečená hus alebo kačica, spomeniem si na detstvo a letné prázdniny u babky, ktorá vykrmovala kačice. Som rada, že som to ešte zažila, dnes už nepoznám nikoho vo svojom okolí, kto by to vedel a robil. U nás je skôr tradícia kačíc ako husí. Jedávame rozporciované kačice pečené na plechu, s červenou dusenou kapustou a zemiakmi. A chuť kačacej masti a pečene mám veľmi výrazne uloženú v chuťovej pamäti. Babka mi zvykla na malý tanierik s modrým okrajom naliať trochu kačacej masti a ja som si do nej namáčala chlieb tak, ako si Taliani namáčajú chlieb do kvalitného olivového oleja.

Dnes sa už pečené kačice a husy pripravujú odľahčene a moderne, dokonca aj klasická pečená hus s kapustou a hnedľou alebo lokšami sa už dá podávať tak, že sa po nej necítite ťažko. Napriek tomu dávam prednosť novým kombináciam a úpravám kačacieho a husacieho mäsa a ak sa dá, dám prednosť zdravším a „živším“ jedlám. Pred rokmi ma u západniarov prekvapilo, že kačacie prsíčka neprepekajú, ale nechávajú ich uprostred mierne ružové, aby sa úplne nevysušili. A samozrejme, hojne využívajú pečené hydinové mäso do teplých i studených šalátov, aby ho odľahčili a prispôsobili dnešnému životnému štýlu. A to ma vždy osloví. Za 30 rokov som sa pečených mastných husí a kačíc s dusenou kapustou, knedľami, lokšami a zemiakmi najedla dosť a viem, že ak si chcem pečenú kačku v zdraví užívať ešte ďalších 30 rokov, budem musieť stravovacie návyky trochu upraviť. A rovnako viem, že to vôbec nebude na úkor chuti.

Šalát s kačacím mäsom a pomarančmi

  • pečené kačacie mäso
  • 1 pomaranč
  • 1 – 2 lyžice pomarančovej šťavy
  • 1 lyžica celozrnnej horčice s vínnym octom
  • olivový olej
  • rukola

Na taniere naložíme rukolu, poukladáme na ňu kúsky pečeného kačacieho mäsa, dieliky pomaranča, pokvapkáme olivovým olejom a zálievkou, na ktorú sme zmiešali pomarančovú šťavu s celozrnnou horčicou s vínnym octom. Ak mäso nie je veľmi slané, zálievku mierne osolíme.