Dvakrát ročne organizujeme veľké domáce párty pre priateľov. V lete prázdninovú a v zime vianočnú. Nielenže sa pred sviatkami a dovolenkami všetci zídeme a porozprávame, ale aj si minimálne na pol roka uspokojím svoje hostiteľské chúťky vo veľkom. Z celého plánovania mám najradšej vymýšľanie koncepcie a témy. Nájdeme vhodný termín a zostavím text pozvánky, ktorú manžel graficky dotvorí a elektronicky rozošle okruhu najbližších priateľov a známych. Ja premýšľam nad výberom pohostenia. Vzhľadom na malý priestor nášho bytu ide vždy o švédske stoly a samoobsluhu v kuchyni a posedenie (kde sa dá) v obývačke a v lete aj na balkóne.

Medzi jedlá vhodné na väčšie párty patria samozrejme jednohubky, chlebíčky, šaláty, dipy a nátierky, plnené zeleniny a vajíčka, ale osvedčili sa mi aj teplé pokrmy, ktoré zasýtia veľa hladných krkov. Napríklad pikantné bravčové rebierka alebo kuracie krídelká. Alebo veľký hrniec gulášu, kapustnice či misa zemiakového šalátu. Všetko sa dá pohodlne pripraviť vopred. Namarinované rebierka a krídelká len hodíte na plechy a dáte do rúry, guláš a kapustnicu len zohrejete a zemiakový šalát aj tak musí stáť. Rovnako aj sladkosti či torty si pripravíte vopred a v deň párty už len dozdobíte a naaranžujete.

Úplne najlepšie sú tematické párty, ktoré navodíte už štýlovou pozvánkou a dotiahnete typickou hudbou, kuchyňou a nápojmi (napr. grécka, indická, brazílska…). Minulé leto sme pre priateľov prichystali koktejl párty, vopred som zostavila menu miešaných nápojov a koktejlov, rozoslala spolu s pozvánkami a vytvorila v kuchyni improvizovaný bar, ktorý mal najväčší úspech. Všetci si chceli vyskúšať šejker a sami si mixovali nápoje a vymýšľali koktejly. Skvelá bola aj silvestrovská grilovačka pod holým nebom. Zima vám určite nebude, zohrejete sa pri ohni, teplým mäskom a o tekutých svetroch ani nehovorím.

Ozaj, tento rok bolo jedlo a pitie na vianočnej párty v tradičnom duchu – kapustnica, chlebíky s bryndzovou a oškvarkovou nátierkou, chlebíky s čerstvou domácou masťou a cibuľou, domáce vianočné pečivo a na pitie medovina, punč a víno. Presne ako na vianočných trhoch! Aj tam sa chodíme stretávať a zabávať. Len doma nás pri tom neoziabali ruky a nohy:)