Toto vám musím ukázať. Mám pár nových hračiek do kuchyne. Obrovská radosť a siahodlhý zoznam inšpirácie na celý rok. Ale pekne postupne, po jednom. Dnes vám chcem predstaviť tieto krásky z dielne Le Creuset. zapekacie misky, po ktorých mi srdce pišťalo už niekoľko rokov. Po mojich odporúčaniach nakoniec značku, dizajn a farbu vybral muž, dostala som ich na Vianoce a dnes tu majú premiéru.

Mám pár nových hračiek do kuchyne.

Nebudem prezrádzať všetky nápady a zámery, ktoré s nimi mám, určite aj sami tušíte, na čo sú vhodné, nechám si pár prekvapení v rukáve aj na budúce. Dnes teda len tak ľahučko, na rozbeh, veľmi jednoduchá záležitosť, zapekané vajíčka. Inšpirovala som sa, ako toľkokrát, Inou Gartenovou a týmto jej jedlom, ako stvoreným na tmavé rána. Pospite si cez víkend dlhšie a spravte si brunch. Veď kedy, keď nie teraz? A nepanikárte, ak nemáte takéto zlatíčka, zapečte si vajíčka v hocičom, čo máte a jedzte ich spoločne z jednej misky, to bude rovnako potešujúce a rovnako vám to rozjasní deň.

Zapekané vajíčka s bylinkami

  • 2 – 3 vajíčka na osobu
  • 1 lyžica smotany na osobu
  • ½ lyžičky masla na osobu
  • cca ½ malého strúčiku cesnaku na osobu
  • ½ lyžice sekanej petržlenovej vňate a/alebo pažítky na osobu
  • 1 lyžička sekaných čerstvých byliniek podľa chuti (tymian, rozmarín…) na osobu
  • ½ lyžice strúhaného parmezánu (alebo iného tvrdého syra) na osobu
  • soľ a korenie podľa chuti

Rozpálime si rúru na 200°C, alebo zapneme horný gril. Do zapekacích misiek dáme smotanu a maslo. Misky položíme na plech a na pár minút ich vložíme do rúry, aby sa maslo roztopilo a začalo so smotanou mierne pobublávať (smotana s maslom sa na povrchu zafarbí do zlatista). Medzitým si opatrne vyklepneme vajíčka, posekáme bylinky a cesnak na jemno, postrúhame parmezán, podrvíme korenie.
Opatrne vyberieme misky z rúry, vlejeme do nich vyklepnuté vajíčka, posypeme cesnakom, bylinkami, syrom, korením, soľou a dáme zapiecť, kým bielky nestuhnú a syr sa neroztopí, cca 5 – 6 minút. Vyberieme z rúry, minútku necháme dôjsť a podávame s čerstvým pečivom alebo s toastami.