Poďme teraz trochu variť. Nič zložité, žiadne recepty, len „návody na použitie“. Sezóna je v plnom prúde, ale nemusíme sa preto hneď pretrhnúť, nie? Mám tu pre vás pár tipov z poslednej doby na vrcholne aktuálne reďkovky. Možno ste niektorí na tom podobne ako my a máte toľko reďkoviek, že neviete čo s nimi, alebo sa vám už zajedajú a nejaké inšpirácie vám prídu vhod.

Každý rok bojujem s myšlienkou, čo s toľkými reďkovkami…

Začneme studenou kuchyňou a rovno štýlovo ako Francúzi. Reďkovky s maslom a soľou. (Áno, taká banalita, všetci to poznáme – chlieb s maslom a reďkovkami, posoliť… Asi nič lepšie neexistuje, ale skúste to tentoraz bez chleba.) Pôvodne som si celú zimu maľovala, ako tu uverejním fotopostup prípravy domáceho masla, až kým som nezistila, že zohnať kvalitnú, netrvanlivú a čistú smotanu (ak nemáte v dosahu živú kravu), je nemožné a bol by vám nanič. Akonáhle to ale bude čo i len trochu možné, k domácemu maslu sa vrátim. Nateraz si preto vystačíme s maslom z obchodu, pokiaľ možno tým najlepším, aké zoženiete. A soľ. Skúste sa poobzerať po nejakej „lepšej“ soli. Vločkovej, hrubozrnnej, údenej, ochutenej. Vyskúšajte napr. fleur de sel, havajskú sopečnú, himalájsku ružovú, sel gris, maldonskú alebo japonskú z ostrova Oshima. Vzrušújúca téma. V tomto prípade naozaj platí, že soľ je nad zlato.

O úroveň vyššie sa dostanete s ochuteným maslom. Napríklad sardelovým. Ak sa vám to veľmi nepozdáva, radšej rýchlo vyskúšajte. Do zmäknutého masla zamiešajte sardelovú pastu, roztlačený strúčik cesnaku (pretretý so soľou) a dochuťte citrónovou šťavou. Kombinácia výraznej arómy reďkoviek a sardeliek možno neznie lákavo, ale je lahodnejšia, než by ste mysleli. Pokojne si tohto ochuteného masla urobte viac, lebo ho určite využijete. (Len tak na chlieb, na grilovanú zeleninu, mäso, ryby, na dokončenie omáčok, polievok…) Napríklad aj na pečené reďkovky. Ak ste ešte nikdy reďkovky nepiekli, nedusili, či negrilovali, je najvyšší čas začať. Získate nové možnosti využitia reďkoviek a rozšírite si chuťové obzory.

Reďkovky môžete klasicky piecť na plechu v rúre a upečené ochutiť (sardelovým) maslom a podľa nálady aj citrónovou šťavou, soľou, prípadne trochou medu a byliniek. V knižke Maria Bataliho Molto Batali ma na prvé prelistovanie zaujal recept na reďkovky pečené v alobale. Nakrájané na plátky, s cibuľou a marinované so sabou/vin cottom/balzamikovým octom a saturejkou (ja som použila kombináciu mäty a tymianu) chutili výborne aj surové. Takto upravené reďkovky som piekla v rúre v alobale (reďkovky sa skôr dusili a mali veľa šťavy) a časť som robila na grile u priateľov na grilovačke (reďkovky sa viac prepiekli a chytili atraktívnu dymovú arómu grilovanej zeleniny.)

Pečené reďkovky nemusia sadnúť každému, ale mne sa táto tepelná úprava zapáčila a fičím na nej už druhý týždeň. Navyše, nikdy som čisto z reďkoviek nerobievala šalát, ale teraz ma Bataliho marinovanie reďkoviek povzbudilo k novým činom. Napríklad dresing z medvedieho cesnaku (v olivovom oleji), štipky soli, cukru, čierneho korenia a trochy octu z červeného vína bol pre reďkovky ako stvorený a takýto šalát chutil aj deťom.

Každý rok bojujem s myšlienkou, čo s toľkými reďkovkami a hnevá ma, že som ich nevyužila viac, ale z roka na rok sa učím viac a viac a túto jar už môžem povedať, že som reďkovkovú úrodu zvládla. A ak sa vám stále máli, preklikajte sa 22 receptmi z najnovšej reďkovkovej galérie bon appétitu. Ja idem určite do toho feta dipu…