Nielen huby rástli ako po daždi, ale aj naše deti. Bola to jedna z vecí, ktorú som si všimla začiatkom školského roka. Že už sú veľké a jedia oveľa viac ako pred prázdninami. Už nám nestačia rozpisy z mnohých starších obľúbených receptov. Už nám nestačia palacinky zo sto gramov múky. Väčšina jedál sa zje na posedenie a vyškrabujú sa plechy. Obzvlášť zemiakov nie je nikdy dosť. Málokedy mi po víkende ostanú zvyšky na obedy do práce.
Už nám nestačia palacinky zo sto gramov múky.
A tak navyšujem receptúry, zdvoj-trojnásobujem dávky, prepočítavam. Niekedy úspešne, inokedy menej. (To sa pre zmenu s tými nepodarkami dusím v práci celý týždeň.) Najviac ma baví vymýšľať z nespotrebovaných surovín ďalšie jedlá a premieňať nezdary na zdary. Ako keď som minule nakúpila priveľa ricotty na gnudi a bolo mi tiež ľúto vyhodiť toľko navlhnutej krupice, ktorú som použila na ich podsypanie. Trochu som pogúglila a objavila recept na krupicovo-ricottový „čízkejk“ migliaccio. Do poslednej chvíle som neverila, že z neho vyjde niečo tak dobré. Ak máte radi krupicovú kašu a klasický cheesecake je pre vás príliš tučný, vyskúšajte migliaccio, budete nadšení. A hlavne je ho veľa, pohostíte ním aj veľké návštevy a hodí sa na raňajky či večeru pre deti namiesto kaše. Cez pracovné dni na nezaplatenie.
A dlžím aj recept na makovec pre viacero z vás, čo ste sa pýtali, alebo ho odo mňa jedli a zaujal vás. Presne typ múčnika, ktorým si odškrtáte viacero bonusov naraz. Poteší ortodoxných makoholikov – ide doňho až tristo gramov maku. Nemusíte mak mlieť. Nemusíte mať vôbec žiadne špeciálne kuchynské vybavenie, ani robot – všetky ingrediencie len jednoducho zmiešate vareškou v mise a dokonca ani váhu – všetko odmeriate jednou čajovou šálkou. Makovec je objemný a sýty koláč, ktorý vám vydrží viac ako tri dni, zíde sa na desiatu do školy i ako proviant na cesty. Ja ho robím vo forme na biskupský chlebíček, aby sa dobre krájal a bol skladný, ale upečte si ho trebárs na plechu, vo forme na bábovku, mafiny alebo v dvoch menších tortových formách (s neodnímateľným dnom), spojte krémom a na slávnostnejšie príležitosti máte vystarané.
Čo vy a gramáže, stačia vám stále tie isté recepty? Zohľadňujete množstvá pri hľadaní nových? Rastiete? Meníte spôsob stravovania?
Migliaccio (Krupicovo-ricottový koláč)
- 250 g krupice
- 250 g ricotty
- 500 ml plnotučného mlieka
- 500 ml vody
- 50 g masla
- soľ
- 4 vajcia
- 300 g cukru
- kôra z 1 citróna
- vanilkový extrakt
- práškový cukor na posypanie
Rúru predhrejeme na 170°C. Tortovú formu vystelieme papierom na pečenie.
Do hrnca dáme mlieko, vodu, maslo, väčšiu štipku soli a krupicu a za stáleho miešania uvaríme krupicovú kašu. Odstavíme a za občasného miešania (aby sa nám nevytvorila na povrchu koža) necháme vychladnúť. (Na urýchlenie môžeme hrniec s kašou nechať vychladnúť v dreze napustenom studenou vodou.)
Medzitým si vymiešame vajcia s cukrom do hustej, svetlej peny, kým nezdvojnásobia svoj objem. Pridáme postrúhanú citrónovú kôru a trošku vanilkového extraktu. Nakoniec do zmesi zamiešame vychladnutú krupicovú kašu a ricottu a vylejeme do tortovej formy.
Pečieme vo vyhriatej rúre zhruba hodinu, kým migliaccio nestuhne. Necháme vychladnúť a vyberieme z formy.
Pred podávaním posypeme práškovým cukrom a servírujeme izbovej teploty alebo vychladené z chladničky.
Makovec (Makový chlebíček)
- 1 a ½ šálky nemletého maku
- 2 šálky polohrubej múky
- 1 balenie prášku do pečiva
- 2 šálky mlieka
- 3 vajcia
- 1 a ½ šálky cukru
- 1 šálka oleja
- väčšia štipka soli
- kôra z 1 citróna
Rúru predhrejeme na 180°C. Veľkú formu na biskupský chlebíček vystelieme papierom na pečenie.
Všetky ingrediencie vareškou dobre premiešame v mise a vylejeme do formy. (Cesto je tekuté, nepoužívame formy s odnímateľným dnom.)
Pečieme cca 60 – 65 minút, prípadne vyskúšame test so suchou špajdľou. (Časy pečenia sa líšia podľa veľkosti formy/plechu. Na veľkom plechu koláč kontrolujeme už po 30 minútach.)
Makovec necháme úplne vychladnúť (vo forme) a podávame. Skladujeme ho vo vzduchotesnej nádobe pri izbovej teplote. Vydrží šťavnatý aj niekoľko dní.
Presne ti rozumiem, aj keď ja to mám presne naopak – je nás stále menej a varíme rovnako, neviem si zvyknúť. Alebo – nevie sa adaptovať. Keď sa nám rodina rozpadla, nevedela som prestať variť 4 porcie, stále sme museli dojedať. A to dojedanie vždy zostalo na mne. 🙂
To je zaujímavé, to som si ani neuvedomila, že aj opačným smerom to môže byť 🙂 Na varení najlepšie vidieť, ako sa život mení, vyvíja a ako človek nikdy nesmie ustrnúť, stále sa má čo učiť…
Recept na kolac s krupice musim vyskusat. Zato makovec robim uz davno, akurat s mletym makom a struhanym jablkom. A samozrejme kopou citronovej kory. Fantasticka vec.
Treba vyskúšať aj tento z nemletého, je to úplne iný zážitok. Happy baking!
Na makovec aky cukor? Diky
Ak neuvádzam inak, pečiem s obyč bielym krupicovým. Nech sa vydarí!