Každý považujeme za hodnotné alebo dôležité niečo iné. Ja som momentálne hrozne pyšná, že sa naša ledva dvojročná dcéra suverénne pohybuje po záhrade a pozná zeleninu a ovocie. Alebo si vykračuje po ulici, nakúka do záhrad a hovorí, čo vidí: „papiika!“, „ajšinky!“, „japko!“… Často z obeda vyje len „šaák“, z raňajok „uhooku“ a z tuniakového šalátu vyzobkáva „sibuuku“. Jasné, nepohrdne sladkosťami, ale keď ju počujem, ako si od dedka pýta už druhú hrušku, vravím si, že je na dobrej ceste nestať sa nevedomou konzumentkou blafov.

Už viac ako týždeň sa tešíme z prvej poriadnej úrody nektariniek. Nikdy predtým som nejedla zrelé nektarinky priamo zo stromu a netušila som, aké sladké, šťavnaté a chutné môžu byť. Čo môže byť lepšie, ako si ísť kedykoľvek do záhrady odtrhnúť zrelú nektarinku? Ísť a zjesť ich tam priamo na mieste päť – šesť. Možno je to prízemné, ale pre mňa je v dnešnej dobe, keď už nič nie je to, za čo sa vydáva, cenné práve to, že ešte môžem zažívať pôžitok z reálneho ovocia a zeleniny vypestovanej v našich podmienkach, v malom a bez uhlíkovej stopy. Pre niekoho málo, pre mňa najviac. Pre mňa poklad najväčší. Skutočný život.

Nektarinky v čili-limetkovom sirupe

  • 5 veľkých nektariniek (alebo 8 menších)
  • 180 g cukru
  • 1 limetka
  • 1 čili
  • hrsť mäty

Cukor spolu s 250 ml vody a na drobno posekanou čili papričkou privedieme k varu a vyvaríme 5-6 minút do sirupovitej konzistencie. Stiahneme zo sporáka a pridáme kôru a šťavu z limetky. Zrelé, umyté, vykôstkované ovocie nakrájame na šestinky (menšie plody na polovice alebo štvrťky) a necháme macerovať v sirupe minimálne 30 minút. Pred podávaním ešte posypeme mätovými lístkami. (Tvrdé ovocie môžeme v sirupe najprv povariť do mäkka.) Podávame ako prílohu k slaným jedlám, ako súčasť sladkých jedál, alebo samostatne ako dezert.