Keby mi niekto pred dvomi-tromi rokmi povedal, že tu budem vešať nejaké vlastné food videá, tak by som sa asi dobre zasmiala. Fakt ale je, že food filmy/videá vášnivo rada pozerám a objavujem. Na knihy čas nemám, ale na pár minútové videjká si vždy čas nájdem a nechám sa nimi unášať do iného sveta.
Vtiahlo nás to oboch. V mojom mužovi sa ozvali jeho dávne filmárske ambície. Tak ma začal režírovať. Po vzore Fou Zoo si vymyslel, že by si dal nejaké „fúznuté gyozky“. A ja hneď, samozrejme, že dobre. Trochu som pogúglila, trochu povymýšľala, vytiahla z mrazničky králičiu pečienku a išli sme na to. Už fotenie na blog je pre hladných tvorcov utrpenie, nieto ešte nakrúcanie. Nakrúcanie (s revúcim bábom, tmoliacim sa pod nohami) je niekoľkokrát zdĺhavejšie a náročnejšie. Myslím, že v tomto prípade sme obedovali o pol tretej. Úplne vyčerpaní a vystresovaní.
Postprodukcia už bola oveľa príjemnejšia. Ak máte veľa materiálu, ide to fajn. Navyše, máme šťastie, že si môžeme dovoliť aj takú frajerinu, ako originálnu hudbu, ušitú nášmu videjku priamo na mieru. (Opätovne ďakujeme Dr. Hyenikovi za hudobnú spoluprácu.) Mňa teda najviac na celom procese bavilo nemilosrdné „zosekávanie“ videa do výsledných pár minút. Kameraman nemá odstup, miluje každý svoj záber, ale ja viem, ako krátko udržím pozornosť pri sledovaní videí. A mám pocit, že je to stále menej a menej. Holt, rýchla doba…
Máme teda s mužom novú zábavku na voľné(?) chvíle. Ja by som prijala skôr videá našich detí, ale jesť treba, tak prečo si to varenie občas trochu neskomplikovať? Technicky sa vytrénovať dá, trebárs aj na tých deťoch, nájsť však dobrú myšlienku a filmárske nápady, je iné, preto som zvedavá, s čím prídeme nabudúce.
Taštičky gyoza s pečienkou, bambusovými výhonkami a granátovým jablkom
Cesto:
- 200 g hladkej múky
- 150 ml vody
- štipka soli
Plnka:
- 1 pečienka
- 1 konzerva bambusových výhonkov
- 3 cm ks ďumbiera
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 lyžica svetlej sójovej omáčky
- 1 lyžica škrobu
- 1 lyžička sezamového oleja
- pažítka
Omáčka na namáčanie:
- 3 cm ks ďumbiera
- 2 stonky citrónovej trávy
- 1 strúčik cesnaku
- 1 hviezdička badiánu
- 1 menšia tyčinka škorice
- ½ šálky svetlej sójovej omáčky
- ½ šálky vody
- ¼ šálky ryžového vína
- 1 lyžica cukru
- (¼ lyžičky čili vločiek)
- 1 lyžica oleja
- limetová šťava
- jarná cibuľka
- granátové jablko
Najprv si z múky, vody a soli vypracujeme cesto na taštičky a necháme ho prikryté odpočívať.
Medzitým si očistíme a postrúhame ďumbier. Do mažiara dáme rozkrojenú citrónovú trávu, cesnak, badián, škoricu a čili (ak použijeme) a podrvíme.
Pečienku si očistíme a zatiahneme ju na pár sekúnd vo vriacej vode. Vyberieme ju, vodu vylejeme a do panvice dáme sójovú omáčku, vodu, ryžové víno, cukor, olej, postrúhaný ďumbier a podrvené koreniny z mažiara. Privedieme k varu a pri nízkej teplote spolu povaríme. Na zhruba 10 minút pridáme povariť zatiahnutú pečienku, ktorú potom vyberieme a necháme vychladnúť. Omáčku ďalej na vyššej teplote vyvaríme do zhustnutia a odstavíme.
Vychladnutú pečienku nadrobno posekáme spolu s cesnakom, ďumbierom, bambusovými výhonkami a pažítkou do plnky, ktorú dochutíme sójovou omáčkou, sezamovým olejom a zahustíme škrobom.
Odpočinuté cesto si rozdelíme na menšie kúsky, z korých vytvarujeme guľky a rozvaľkáme ich na tenké placky. Na každú dáme za lyžičku plnky, okraje potrieme vodou a uzavrieme do tvaru taštičky s niekoľkými rovnomernými skladmi.
Nepriľnavú panvicu s pokrievkou si dobre rozohrejeme a taštičky do nej poukladáme (od stredu do kruhu) tesne vedľa seba tak, aby sa o seba opierali a v panvici „stáli“ dnom nadol. Taštičky necháme na panvici trochu pripiecť a potom ich zalejeme do jednej tretiny vriacou vodou, priklopíme a necháme pár minút podusiť, kým sa voda neodparí.
Vyvarenú omáčku scedíme, dochutíme limetovou šťavou.
Taštičky podávame s namáčacou omáčkou, jarnou cibuľkou a zrnkami granátového jablka.
Wow, kraaasne!! Robite dobru reklamu Slovensku 🙂
Nie som si istá…, ale ďakujem!
presne na gyozu hladam recept:),ale vegetariansku.nikdy som neouchutnala, ale manzel uz o tom par tyznov basni.verzia z cinskych obchov je plna E
Na vegetariánske gyozy by som namiesto pečienky použila nejaké hríbiky, autenticky napr. šitake. A dala by som menej bambusovych výhonkov a navyše nejakú jarnú cibuľku. Z obchodu nekupovať, vyrobiť si ich je ľahké. Chce to trochu zručnosti, ale je to zábava. Smelo do toho!
ahoj zuzka! v zasade klasicky neviem, o com je rec 😀 ale to video!!! uzasne:D
Vero, nevadí, že nerozumieš, práve preto robíme tie videá… som rada, že sa ti páči, díky.
to video je úplne… ako ja hovorím…: MEDŽIK!!! wow! klobúk dole, zuzka!
Ďakujeme, Anetka a želáme veľa šťastia do „skutočného života“, užívaj!
No,uzasne sledovat,ako sa stale zlepsujete a napredujete 🙂 vsetky palce hore ! Nech zije „CHOZE INDEPENDENT FILM “ 🙂 inak dnes som varila prvy krat v mojej novej kuchynke a rovno uzasnu vecicku od teba „lososa s fazulovym pyré “ …moooc sme si pochutili,takze ak sa ti okolo obeda nieco nezdalo,tak to my sme ta spominali 🙂
Ďakujeme. Tak to sa teším dvakrát. Že už funguje tvoje kuchynské kráľovstvo a že si sa nechala inšpirovať u mňa. Už sa neviem dočkať tvojich nových postov. Tak nech sa ti krásne pečie a varí v novej kuchyni a držíme palce!
Dakujem aj ja 🙂
uzasne video, a hudba!! radosť sa dívať 🙂
Ďakujeme, Eli, autor hudby sa určite poteší! Veríme, že bude viac videí a radosti.
Ked mate chut, pozrite si kratke video od dr. hyenika k tvorbe hudby ku Gyoza Fusion Project: http://www.youtube.com/watch?v=9DKaNHZvrhw&feature=youtu.be .
Zuzka, krasne video… 🙂
Ďakujem, potešila si ma!