Často si doma nad dobrým obedom alebo večerou povzdychnem, ako rada by som si takéto jedlo dala v reštaurácii. Niežeby som sa chcela stravovať po reštauráciách, ale v situácii, keď som na cestách a chcem sa niekde slušne naobedovať, chcem poctivé, obyčajné, ale kvalitné a najmä živé jedlo. Žiadne polievky z prášku, mŕtve magi gebuziny, neidentifikovateľné hnedé omáčky, ktorými sú zaliate podrážkovité kusy mäsa s konzervovanými šampiňónmi. Chcela by som si sadnúť za čistý stôl v podniku, kde rozvoniava pravý vývar a pečené buchty.
A ku káve si dať ešte teplý domáci koláč…
Na Západe si už veľa špičkových kuchárov s michelinovskými hviezdami zbalilo svojich pár slivák a dalo zbohom okázalým, neprístupným podnikom s vysokou gastronómiou, aby si niekde v ústraní otvorili malý gastropub s rustikálnejšou stravou a sami si vyberali najčerstvejšie suroviny na miestnych trhoch a u lokálnych dodávateľov. Kde si pokojne môžete chytiť do ruky kuracie stehno, či vytrieť omáčku z taniera chlebom a kde si pochutíte na neafektovaných jedlách. Na konfitovanej kačici, domácej tlačenke, zemiakovej kaši, praženici, lievancoch a koláčoch s pravou šľahačkou. Proste ako doma…
Takže mi okrem „normálnych“ nefajčiarskych reštaurácií, pekárničiek, cukrární, kaviarní, bistier, džusbarov, mliečnych barov a trhov chýbajú aj domácke gastropuby, kde by sa dalo zjesť aj niečo iné ako čiernohorský rezeň, soté v zemiakovej placke či zapekaná brokolica so syrom. Žiadne excesy, len obyčajné a osvedčené kombinácie chutí ako bravčové s horčicovou omáčkou. A ku káve si dať ešte teplý domáci koláč, aký by ste si doma upiekli za 30 minút a nie otravnú marlenku z mrazáku.
Bravčové kotlety s pórovo-horčicovou omáčkou
- bravčové kotlety
- olivový olej
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 veľký pór
- pohár bieleho vína
- 1 lyžica celozrnnej horčice
- 1 smotana na varenie
- soľ, biele korenie
- petržlenová vňať
Mierne naklepané bravčové kotlety trochu posolíme, posypeme bielym korením a na miernej teplote na oleji opečieme zhruba 5 minút z každej strany aj s dvomi celými strúčikmi cesnaku. Mäso aj cesnak vyberieme, dáme ich do ohňovzdornej misy alebo pekáča a dopečieme v predhriatej rúre, kým sa mäso nezačne oddeľovať od kosti. Medzitým na panvici, kde sa opekalo mäso restujeme 6 minút umytý a pokrájaný pór, potom prilejeme víno a necháme ho odpariť zhruba na tretinu. Primiešame horčicu, smotanu, premiešame a dobre dochutíme soľou, korením, prípadne aj cukrom. Necháme prejsť varom, kým omáčka nezhustne a nakoniec pridáme aj posekanú petržlenovú vňať. Dopečené mäso podávame s pórovo-horčicovou omáčkou, čerstvou petržlenovou vňaťou a zemiakovou alebo paštrnákovou kašou.
Kakaový koláč s kompótovým ovocím podľa Nigelly
- kompótové ovocie (hrušky, marhule, broskyne…)
- 150 g masla + na vytretie formy
- 125 g cukru
- 125 g hladkej múky
- 25 g kakaa
- 1 lyžička prášku do pečiva
- ½ lyžičky sódy bikarbóny
- 2 vajcia
- vanilkový extrakt
Rúru predhrejeme na 180/200˚C, hlbšiu koláčovú formu vytrieme maslom a poukladáme do nej scedené kompótové ovocie. Maslo vymiešame s cukrom do penista, prisypeme preosiate sypké ingrediencie, vajcia a vanilkový extrakt a vymiešané cesto rozotrieme na ovocie do formy. Pečieme asi 30 minút, kým špajdľa zapichnutá do cesta nevyjde suchá, koláč vyberieme z rúry a necháme ešte 10 minút odpočívať. Koláč podávame teplý so zmrzlinou, alebo vychladnutý so šľahačkou alebo napríklad s čokoládovou omáčkou.
Robila som ho este pred par tyzdnami, ked bolo treba dojest zavarane zasoby a uz teraz sa tesim na zimu! Budeme ho robievat asi dost casto 😉
Presne, toto je moja stálica cez zimu, recept viem už naspamäť, ako ho často robím.