Bolo to ako sen. Opäť som sa raz rozplývala nad misou vietnamskej polievky pho a nasávala arómu koriandrovej vňate, limetky a vietnamskej mäty. A nad thajskou kokosovou polievkou tom yum zase vôňu citrónovej trávy a thajskej bazalky. Všetky tie dobre známe vône a chute ma v San Franciscu vrátili do čias života v Melbourne a jeho kulinársky neobmedzených možností.

V San Franciscu je najväčšia čínska štvrť mimo Ázie na svete. Je taká kompaktná a silná, že sa v jej uliciach cítite naozaj ako niekde v Číne. V Chinatowne sa nehovorí po anglicky a jej obyvatelia čítajú miestne noviny vydávané v čínštine. Vybrať si z desiatok reštaurácií nie je ľahké, všetky sa nám zdali rovnaké. Až na jednu. Náhodou sme sa ocitli v obrovskej a hlučnej jedálni, kde za stovkou stolov jedli masy miestnych ako na bežiacom páse. Zvyšok hladošov sa s poradovými číslami tiesnil pri vstupe a vyčkával, kým im polorobotické usádzačky, freneticky sa medzi sebou dorozumievajúce cez mikrofóny, nenájdu voľný stôl. Toľko Číny naraz ma dosť vydesilo, hoci môjmu mužovi sa to divadlo dosť páčilo. Vytiahla som ho odtiaľ s tým, že si pod obedom na dovolenke predstavujem niečo iné. Nakoniec sme ako zázrakom objavili presne to, čo som hľadala. Malý nevábny podniček s take-away bufetom, kde jedli len samí miestni a my. Vo výklade viseli lesklé pečené pekinské kačky a my sme sa blažene usmievali do ostrokyslej polievky.

Ak sa niekedy ocitnete v hocijakej ázijskej štvrti, choďte sa najesť tam, kde je najviac ľudí a kde jedia miestni. Tam nájdete najautentickejšie ázijské jedlo. V tej sanfranciskej si choďte pozrieť manufaktúru čínskych koláčikov pre šťastie na ulici Ross Alley. Sú miestnou špecialitou. Vraví sa, že práve tu, v San Franciscu ich začali podávať v čínskych reštauráciách po jedle ako dezert. Ich popularita sa rýchlo rozrástla do celého sveta, vrátane samotnej Číny.

Uvariť si čínske alebo hocijaké ázijské jedlo je v San Franciscu hračka, miestne ázijské trhy prekypujú exotickou zeleninou a produktmi. Ochutnajte čerstvé vodné gaštany alebo tofu, chutia úplne inak ako ich poznáme u nás. Z ponuky čínskeho riadu a kuchynských potrieb sa vám až zakrúti hlava. Rovnako nevynechajte ani ochutnávku čínskych čajov vo Vital Tea Leaf na Grant Avenue. Vyskúšate druhy ako Pu-erh, Lychee Black, Jasmine Pearl, Ginseng Oolong alebo Siberian Rose. Okrem objavných a netušených chutí a vôní sypaných čajov tam zažijete aj skvelú šou. Pýtajte sa na Johna…

Fotogaléria: