Dnes by som vás chcela nahovoriť na yorkshirský puding. Nie je to „puding“, skôr nákyp a už vôbec nie sladký, aj keď sa dá jesť aj nasladko. A vlastne je jedno, ako sa volá, hlavne, že je skvelý. A preto tu u mňa nesmie chýbať.

A potom sa stane zázrak a z rúry vytiahnem takúto nádheru.

Veľa Britov má pred prípravou yorkshirského pudingu rešpekt a bojí sa ho piecť. Manipulácia s rozpáleným pekáčom a vriacim tukom je trošku nebezpečná, ale v podstate je to strašne jednoduché a rýchle. Ak viete spraviť cesto na palacinky a máte dobrú rúru (a chňapky!), nie je čo riešiť. Mne sa podaril zakaždým, hoci vždy tŕpnem, čo z tohoto chaosu vznikne. A potom sa stane zázrak a z rúry vytiahnem takúto nádheru. A ako len chutí! Kraje krásne chrumkavé a spodok mäkučký. Či už vcelku na pekáči, alebo individuálne vo formičkách (Jamie Oliver má super rozpis na pečenie yorkshirských pudingov vo forme na mafiny), yorkshirský puding je univerzálnou prílohou a spestrením každého jedálnička.

Dnešným receptom sa vlastne naučíte až dve klasické britské jedlá. Yorkshirský puding a „žabu v diere“ (toad in the hole). To sa na vyliate cesto ešte poukladajú (surové) klobásky/párky a dostanete niečo ako zapečené párky v cestíčku. Alebo sa vzdáte tejto sýtej kombinácie a namiesto mäsa si „žabu“ spravíte so zeleninou. (Pre zarytých mäsožravcov môžete pár kúskov zeleniny obaliť v plátku slaninky.) A cibuľová omáčka je fantastická vec, aj keď nevyzerá veľmi lákavo (z červenej cibule a červeného vína je o kus atraktívnejšia), hodila by sa, napríklad, k fašírke alebo ku knedliam plneným mäsom. Ja ju zvyknem robiť zo zvyškov (anglickej) cibuľovej polievky z predchádzajúceho dňa. Potom je príprava zeleninovej „žaby v diere“ skutočne bleskovou záležitosťou.

Úplne to vidím… Britská aristokratická jedáleň, škrobená spoločnosť a ticho, len cinkanie strieborných príborov o porcelánové taniere, na ktorých je pečené hovädzie, yorkshirský puding s omáčkou z výpeku a dusená mrkvička a hrášok. Znie to smiešne, ale pri jedení yorkshirského pudingu sa vždy cítim noblesne. Aj keď práve jeme v našej malej panelákovej kuchyni a deti hulákajú ako na lesy.

Yorkshirský puding / Toad in the hole so zeleninou

  • sezónna zelenina podľa chuti (1 malá mrkva, paštrnák, cvikla, zeler…)
  • 300 ml mlieka
  • 4 vajcia
  • 250 g hladkej múky
  • 1 lyžička soli
  • čierne korenie
  • 1 – 2 lyžice masti alebo iného tuku

Koreňovú a hlúbovú zeleninu si očistíme, nakrájame na menšie kúsky a uvaríme vo vode alebo v pare do mäkka, cca 15 minút. Cibuľovú a plodovú zeleninu si nakrájame na tenké plátky alebo mesiačiky.
Mlieko s vajcami, soľou a korením si rozšľaháme ručným mixérom a necháme 15 minút odpočívať.
Rúru si rozohrejeme na 220 – 240°C, mriežku vložíme do spodnej polovice rúry. Do predhriatej rúry vložíme pekáč alebo formu na pečenie s tukom a necháme ich dobre rozhorúčiť.
Do mlieka s vajcami zašľaháme múku a vymixujeme hladké, riedke cesto ako na palacinky.
Do rozpáleného plechu s tukom veľmi opatrne, ale čo najrýchlejšie vlejeme cesto, poukladáme doň kúsky predvarenej a/alebo surovej zeleniny, posolíme ju a urýchlene vrátime do rozohriatej rúry. Pečieme cca 20 minút, kým sa cesto nenafúkne, „nevybehne“ po stranách pekáča, neschrumkavie a nezhnedne. Rúru počas pečenia neotvárame!
Podávame ihneď ako prílohu alebo samostatné jedlo s cibuľovou omáčkou, zeleninou na pare a/alebo (listovým) šalátom.

Cibuľová omáčka

  • 1 veľká cibuľa (cca 225 g)
  • 1 lyžica masti alebo iného tuku
  • 1 lyžička mletej rímskej rasce
  • 1 lyžica cukru
  • 2 lyžice hladkej múky
  • 500 ml vývaru
  • 150 ml vína
  • soľ

V širokom hrnci s hrubým dnom si na tuku osmahneme na jemné plátky nakrájanú cibuľu, pridáme rímsku rascu a opekáme. Posypeme cukrom a necháme trošku skaramelizovať. Potom prisypeme múku a zapražíme. Nakoniec všetko podlejeme vývarom a vínom, rozmiešame a vareškou odškriabeme všetko, čo sa prichytilo na dno. Privedieme k varu, stlmíme teplotu a pomaly varíme do zhustnutia a zmäknutia cibule. Podľa slanosti vývaru omáčku podľa chuti dosolíme. Omáčku môžeme pripraviť vopred a pred podávaním prihriať s tým, že ak priveľmi zhustla, zriedime ju troškou vody a prevaríme.