Jar je k nám tento rok neuveriteľne láskavá, počasie nám už pekné dva mesiace praje a tak som si povedala, že vyťažíme zo sezóny maximum. Že budeme veľa jesť vonku na vzduchu, veľa piknikovať a veľa kempovať. Tento rok sme si navyše začali výlety spestrovať aj geocachingom, aby sme deti motivovali objavovať nové miesta aj inak, než len jedlom na odpočívadlách, aj keď na tom asi nie je nič zlé.

Vypustite deti a dajte si v kľude Oráčov obed.

A tak piknikujeme o dušu. Na akých nezvyčajných miestach ste si už tento rok rozkladali jedlo? My sme začali sezónu tradične v Kalinkove na pozorovateľni vtákov Duna. Potom sme testovali pozorovateľňu vtákov v rakúskom Stopfenreuthe v našom obľúbenom Národnom parku Dunajské luhy. Ale asi najkrajšie bolo na magickom Sandbergu na Devínskej Kobyle, kde sme zažili exotické včeláriky a mali šťastie aj na prekrásne jašterice zelené a užovku stromovú.

Musím povedať, že čaro piknikov ani tak nespočíva v jedle, ako v pocite istej výstrednosti a výnimočnosti. Žiadne spôsobné sedenie za stolom, môžete trúsiť, behať s jedlom „od stola“ a miešať piate cez deviate, ako vám hrdlo ráči. Občas mám na pikniku chuť na opulentné hody, inokedy sa mi nič nechce, a tak len vypečiem slaninku do sendvičov, vhodím do ruksaka pár jabĺk, vrecko sultániek, termosku s kávou a ide sa von. Jediné, na čo si dávam pozor, že ak už mám obedovať chlieb s paštétou, musí byť chlieb aj paštéta prvotriedna. Presne na takéto príležitosti si šetrím rôzne delikatesy z darčekových košov a jedlé dary, ktoré občas dostaneme od známych.

A že to myslím s piknikovaním vážne, zadovážila som si už aj dve nové piknikové deky, piknikový obrus a dokonca aj svetelnú reťaz na večerné sedenie. Rozkladáme deky aj cez víkendy na dvore, ladíme formu, aby sme v lete v kempoch boli už profíci. A viete, aký je môj tajný tip, kam ísť piknikovať? Do Viedne! Fakt! Dunajský ostrov Donauinsel je výletnícky raj. Okrem toho, že je tu novozrekonštruovaná vyhliadková veža Donauturm a asi najmegalomanskejšie detské ihrisko v okruhu 100 km od Bratislavy, po rozsiahlom areáli sa dá presúvať aj romanticky úzkokoľajkou a miesta je tu aj pre dve Bratislavy. Na celom Slovensku nie je v parkoch toľko piknikových stolov ako tu!

Doneste si svoj proviant, alebo si ho kúpte až vo Viedni. Dobrá zámienka zájsť do všetkých tých lahôdkárstiev a fajnšmekerských obchodíkov, ktorých návštevu stále odkladáte. Celkom blízko pri Donauinseli sa nachádza napr. pobočka pekárstva Joseph Brot, kde si môžete nakúpiť čerstvé pečivo, chlieb a koláče do parku. Zaparkovať v Donauinseli sa dá celkom blízko k piknikovým stolom, takže si tu môžete prestrieť naozaj bohatý stôl a stráviť tu bárs aj celý deň. Dohodnite si s kamošmi termín a príďte si sem posedieť v tieni stromov pri dobrom víne či káve. Vypustite deti a dajte si v kľude Oráčov obed. Výber dobrôt nechám na vás, veď vy už budete vedieť, čo. A vôbec, nech si už prinesiete čokoľvek, na vzduchu vám bude chutiť všetko. Vyskúšate?

Špízy s jahodami a mozzarellou

 • jahody
 • baby mozzarella
 • lístky mäty

Umyté a očistené jahody napichujeme striedavo s lístkami mäty a guľôčkami baby mozzarelly podľa chuti.

BLT sendviče (Sendviče so slaninou, šalátom a paradajkou)

 • chlieb alebo pečivo
 • majonéza
 • paradajky
 • slanina
 • ľadový šalát

Na panvici vypečieme plátky slaniny buď do sklovita alebo do chrumkava.
Pečivo alebo chlieb natrieme majonézou a naplníme natrhanými listami šalátu, plátkami vypečenej slaniny a plátkami paradajok. Spojíme a prepichneme špáradlami, aby sa sendviče pri prenose nerozpadli.

Špargľa so šunkou

 • zelená špargľa
 • soľ
 • sušená šunka
 • (citrón)

Očistenú špargľu oblanžírujeme v slanej vode cca 3 – 4 minúty a necháme vychladnúť. Potom špargle obalíme v šunke a opatrne opečieme na panvici zo všetkých strán asi minútu. Pred podávaním môžeme mierne pokvapkať citrónom.

Ďalšie tipy na pikniky a piknikové jedlá:

Doba pikniková – Rímsky šalát s roquefortovým dresingom, Šalát Cobb vo fľaši
Aj doma dobre – Dražovský piknik Raňajky v tráve, Nedeľný piknik v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu