„Zabudnite na fine dining, toto je skutočný street food. Hlučný a živý...“

Megatrón a bosá osa

Vietnam. Pre mňa v súčasnosti jedna z troch top destinácií, kam by som rád vyrazil. Najlepšie hneď zajtra. Mám už aj presnú predstavu, ako by som sa chcel po Vietname pohybovať. Ak ste videli vietnamský špeciál Top Gear-u (ak nie, okamžite napraviť!), tak sa to tomu veľmi približuje, len si istotne nenechám vnútiť na skúter aj dvojmetrový model plachetnice… Už sa vidím učupený na malej červenej plastovej stoličke kdesi na okraji rušnej ulice, ako chlípem rybaciu polievku bún cá…

Kým sa ale dostanem k letenke smer Hanoj, musím si vystačiť s vietnamským jedlom na trhovisku Miletičova. Na jednom jej konci sa nachádza bistro Phong Nam, ktoré upustilo od predaja priemerných unifikovaných ázijských jedál a vydalo sa cestou autentickej vietnamskej kuchyne. Proces to bol zložitý, ale vďaka znalcom, ktorí objavili tunajší potenciál a hlavne vďaka sociálnym sieťam sa stal z „bistra na Miletičke“ fenomén.

Dnes je Phong Nam maximálne vyťažený podnik s komunitným stolom uprostred, kde vám za chrbtom stojí neustále dorastajúci rad ľudí. Nahlas si vymieňajú tipy a odporúčania na jedlá, čo pre neznalého môže znieť ako sled náhodných čísiel a nezrozumiteľných slov ako „megatrón“ (miến ngan trộn), či „bosá osa“ (bò xào sả). Zabudnite na fine dining, toto je skutočný street food. Hlučný a živý až tak, že aj nejakého toho švába môžete občas zazrieť. Nie je to pre každého, citlivejšie povahy na návštevu Phong Nam možno neukecáte. A to minulý rok prešli rekonštrukciou a kapacitu zväčšili viac ako dvojnásobne. Pribudla aj terasa s vonkajším sedením a vzadu sa na grile pripravuje bún cha. K dokonalej vietnamskej atmosfére chýbajú už len tie plastové ministoličky a vrndžanie skútrov.

Spoza pultu sa budú na vás zubiť majitelia – drobný Thanh Hoang The s manželkou. Bistro pomenovali po svojich dvoch synoch Phonga a Nama. Thanh Hoang vyrastal v Hanoji, ale rodičia jeho ženy žijú na severe v meste Lao Cai, v známej hornatej oblasti Sapa. Práve odtiaľto pochádzajú aj jedlá vo Phong Name. Obaja starí rodičia sú kuchári, vo Vietname vlastnia reštauráciu a špecializujú sa na kuraciu a hovädziu polievku. Ovládajú však viac ako 500 vietnamských jedál a tak po každej návšteve Vietnamu pribudne v ponuke Phong Namu nejaká novinka.

Phở gà (kuracia polievka), phở bò (hovädzia polievka) a bún chả (grilované bravčové) patria k stáliciam v ponuke bistra na Miletičke. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na obľúbené bún bò nam bộ, ktorým tu začína zrejme každý, kto sem zavíta po prvý raz. Ja som ako prvú ochutnal rybaciu polievku bún cá, v tom čase ešte s vyprážaným sumcom. Súčasná verzia s rybacími fašírkami je chuťovo ešte prepracovanejšia a patrí k top jedlám, ktoré tu musíte ochutnať. Ak by som mal odporučiť ešte jedno jedlo, tak by to bol karamelizovaný bôčik (cơm thịt quay), ktorý si tu dávam veľmi často.

Najviac mi však bistro Phong Nam imponuje tým, že si veľa vecí vyrábajú sami. Či už je to tofu, alebo kvasená zelenina. Niektoré z množstva byliniek, ktoré používajú, si tiež pestujú sami. (Len v samotnom bún bò nam bộ ich je použitých až sedem(!) druhov.) Vždy ma teší, s akou hrdosťou Thanh Hoang The ukazuje na seba a lámanou slovenčinou vysvetľuje, že rybacie fašírky do bún cá vyrábal sám a neúnavne ladil správny pomer jednotlivých ingrediencií. Rád by som takúto hrdosť na vlastné výrobky videl aj v iných (slovenských) prevádzkach.

Myslím, že by sme ako spotrebitelia a zákazníci mali takéto podniky všemožne podporovať. Chodiť jesť len do dobrých reštaurácií, povzbudiť ich majiteľov, pochváliť, poďakovať sa za jedlo. Každý môžeme nejako pomôcť, občas stačí len trocha empatie, hoci len odniesť si po sebe v kaviarni šálku. Nebrať dobré veci a zážitky ako samozrejmosť. Ja som sa, napríklad, ponúkol bistru Phong Nam veľkoformátovo nafotiť ich jedlá z ponuky pre lepšiu orientáciu a komunikáciu so zákazníkmi. Len tak, pre dobrú vec a dobrý pocit.

Fotogaléria – Phong Nam:

4 komentáre/ov "Megatrón a bosá osa"

Pridaj komentár
 1. Inzinier

  15. júna 2017 o 08:51

  Choze, krasne si to napisal, skoro tak dobre, ako keby ti niekto pomahal.

  Prosim doplnit vyslovnost tych nazvov. Nie kazdy ma taku vycibrenu veitnamcinu ako my dvaja.

  No a este by som doplnil, ze porcie su giganticke a predpokladam, ze su tak 3x vacsie ako nasom rodnom Vietname (kde som nikdy nebol).

  Odpovedať
  • choze

   15. júna 2017 o 10:36

   Buď rád, že moje texty prechádzajú „jazykovou korektúrou“. Jo, možno pridám aj výslovnosť názvov, rozmýšľam nad tým. Istotne ale budem pridávať postupne aj nové jedlá, ktoré sa objavia v ponuke. Na druhej strane, pár starších vecí, ktoré sa už napríklad nevaria, som tam zatiaľ nedal (ako napríklad 151 – bún tom). Keď sa zase objavia v ponuke, pridám.

   Odpovedať
 2. Zuzana

  27. júla 2017 o 08:53

  Krásne fotky 🙂 A áno, tiež milujeme toto bistro, no v poslednom čase, žiaľ zrejme pod tlakom stále pribúdajúcich zákazníkov a možno aj na konto rozšírenia priestoru sa kvalita mierne znížila. A nie len pri jednej návšteve, takže náhoda to asi nebola… ? Po štyri krát sme mali veru smolu. Bún chả studené – resp. prihriate a nie čerstvé, menšie porcie. Minule dokonca vôbec nemali. Celkom nás to znechutilo, pretože toto je jediné vietnamské bistro, kde bolo bún chả vždy TOP. Škoda, až mám strach tam ísť opäť – či to nebude zbytočné.

  Odpovedať
  • choze

   28. júla 2017 o 09:04

   Dakujem(e). Ano verim tomu, ze kvalita moze kolisat (pri tom objeme). Treba im hlavne vzdy povedat, co nebolo dobre, aby vedeli, ze ludia si vsimaju, ked sa nieco zmeni a nie je im to jedno. Samozrejme je fajn aj pochvalit, ked sa nieco podari. Cele je to podla mna vzdy o komunikacii. Inak osobne, aspon v 90% pripadoch, co tam pridem, sa spytam, co si mam dnes dat, co odporucaju…

   Odpovedať

Pridaj komentár