Vďaka jednej kusej informácii na fb sme sa náhodou dozvedeli o Dni otvorených pivníc, ktorý sa konal 12. júla 2014 vo Veľkom Kýre neďaleko Nitry. Nikdy sme o tomto podujatí nepočuli, hoci išlo už o tretí ročník, Veľký Kýr sa nachádza kúsok od nás a dianie okolo vína na Slovensku sledujeme. Zrejme aj kvôli slabej propagácii išlo o „dobre utajenú akciu“, ale nám sa ju podarilo odhaliť. Nevedeli sme, čo máme od toho očakávať, ale riskli sme to (aj s deťmi) a z nášho improvizovaného minivýletu sa zrodilo veľké prekvapenie.

Do Veľkého Kýra chodievame na bylinky, sídli tu populárna Koreninová a liečivá záhrada pána Alexandra Gergelya, ktorého môžete poznať z Miletičky. Netušili sme, že sa tu v takej miere pestuje aj víno, nieto ešte, že je tu vybudovaná krásna pivničná ulička na Hlbokej ceste – Čerdaút. Čerdavin – združenie vinárov a vinohradníkov Veľkého Kýra sa pred tromi rokmi rozhodlo založiť tradíciu Dňa otvorených pivníc a podeliť sa o výsledky svojej práce a nadšenia so širšou verejnosťou. Skvelý nápad, ktorý s radosťou vítame, aj keď netušíme, nakoľko široká tá verejnosť má byť, lebo sme tu ako Bratislavčania vzbudzovali dosť veľký údiv. Sami vinári boli prekvapení, ako sme sa sem dostali…

Najatraktívnejšia na celej akcii je jej komorná, rodinná atmosféra. Krásne porobené sedenia, altánky a predzáhradky pred vchodmi do malebných pivničiek, pergoly, lavičky, tehlová pec, družná susedská vrava, reprodukovaná hudba, vábivé vône z grilu, pece a kotlíkov, človek sa tu cítil ako v nejakej chatovej oblasti kdesi na Balatóne, na Seneckých jazerách či v Levároch. Leto, prázdniny, rodina a priatelia, smiech a dobrá nálada. Očarujúce. Tento rok sa síce znížil počet prezentovaných vinárov, ale tí, čo tu boli, nám maximálne stačili. Venovali sa nám, rozprávali o svojich vínach, štedro nás hostili domácimi pagáčikmi, ovocím a koláčikmi, čo sa rátalo najmä našim deťom, ktoré sa tu všade cítili ako doma, tancovali, fotili sa so záhradnými trpaslíkmi, hojdali na hojdačkách a vyžadovali si opakované návštevy chladných pivníc.

Ochutnali sme toho dosť. Našimi najväčšími favoritmi sa stali Sylván z pivnice č. 3 (Kupeček), Leánka z pivnice č. 6 a Pálava z Velkeeru, ktorú sme si kúpili aj domov. Vína tu majú vo všeobecnosti domáci, natúr charakter, sú silné a rustikálne. Testovali sme najmä biele vína a spoznali miestne najčastejšie pestované a obľúbené odrody – Veltlín, Rizling vlašský a rýnsky. Vinári boli veľmi štedrí, dopriali nám a zaujímali sa. Aj keď Čerdavin nepatrí kvalitou vín medzi slovenskú špičku, má obrovský potenciál. Prostredím, svojou pohostinnosťou a atmosférou sa podobným vinárskym akciám vyrovná. Veľmi sa tešíme na ďalší ročník a dúfame, že Čerdavin popracuje na marketingu a príde naň oveľa viac návštevníkov. Bolo by škoda, keby nespoznali tento kút Slovenska, jeho milých ľudí a tradície.

Fotogaléria: