Jemný alkoholový opar jahodám výnimočne svedčí.

Jahody pod parou

Jahody nikdy neboli mojou srdcovkou, ale je to zrejme tým, že nie som naučená na dobré jahody. V našej záhrade sa jahodám nikdy veľmi nedarilo a odkedy si pamätám, vždy sme si jahody namáčali do kryštálového alebo práškového cukru. (Červený cukor v cukorničke a od jahôd zababrané papierové vrecko práškového cukru je jednou zo spomienok na prázdniny u babky.)

Keď nosila spolužiačka Zuzka do školy nádherné, voňavé jahody zo záhrady, nemohla som tomu veriť. Až keď som na vlastné oči videla škandinávske jahodové polia, uverila som, že veľké a sladké jahody existujú. V čase, keď už u nás nebolo po jahodách ani slychu, sa trhmi všetkých severských mestečiek šírila omamná vôňa jahôd a chutili rovnako božsky.

Ale! Nech už máme jahody akékoľvek, dá sa im vždy pomôcť. Ja som tentoraz vylepšovala naše jahody marinovaním v alkohole. Jemný alkoholový opar jahodám výnimočne svedčí. Zdá sa, že šampanské s jahodami nikdy z módy nevyjde, ale netreba sa držať pri zemi, kvalitný alkohol dá jahodovým dezertom rozlet a vy si budete priať, aby tých kyslých jahôd bez šťavy bolo ešte dosť.

Jahody s limoncellom a bazalkou

 • 500 g jahôd
 • 50 g cukru
 • 200 ml vody
 • 150 ml likéru limoncello
 • čerstvá bazalka

Z cukru a vody vyvaríme sirup, do ktorého prilejeme limoncello a necháme vychladnúť. Očistené a pokrájané jahody a polovicu nasekanej bazalky zalejeme vychladnutým sirupom a marinujeme v chladničke zhruba 15 minút. Podávame v pohároch posypané zvyškom nasekanej bazalky.

Jahody Romanov

 • 500 g jahôd
 • 1 pomaranč
 • 4 cl pomarančového likéru Cointreau
 • šľahačka
 • práškový cukor

Očistené a pokrájané jahody marinujeme v pomarančovej šťave, likéri a troche kôry asi 15 minút. Podávame so sladkou šľahačkou a dozdobíme pomarančovou kôrou.

2 komentáre/ov "Jahody pod parou"

Pridaj komentár
 1. made2L8

  10. júna 2011 o 11:18

  🙂 a nechces si otvorit vlastnu restauraciu? 😀
  originalne chute. zkadial cerpas inspiraciu?
  MNAM, slintam nad vsetkym.. ak by si mala niekedy cestu do spanielska – madrid, tak sa isto ozvi, zijem tu 🙂

  Odpovedať
 2. admin

  10. júna 2011 o 11:50

  Nie, nie, prišla by som o nervy! Na Slovensku reštaurácia? Vyprážaný syr a obedové menučka za 2,99… Nie sú suroviny, nie sú zákazníci, nie sú podmienky…
  Inšpirácie čerpám z cestovania po svete, z časopisov, televízie, kuchárskych knižiek a tak.
  Ale ty si pri zdroji dobrej gastronómie, v kultúrnej krajine, sa máš…!

  Odpovedať

Pridaj komentár