„Kto by si to pred rokom pomyslel?“

Bratislavská kávová vlna 2.0

V Berlíne rastú nové kaviarne tretej vlny ako huby po daždi. Boli sme tam v apríli a už dnes by sme mohli ísť znova a za 4 dní by sme nestačili vyskúšať všetky nové podniky. Spätne nám dochádza, akú dokonalú kávu majú v Berlíne. Nepili sme tam, hádam, ani raz zlú kávu. Ale, napodiv, sa pekne vyvíja kávová scéna aj v Bratislave. Takže sme nemuseli nikam cestovať a jeseň sme si spestrili intenzívnym mapovaním novej kávy aj doma.


Veľmi sa teším, že sa v mojom osobnom kávovom rebríčku z roku 2015 nič zásadné nezmenilo, moje obľúbené stálice fungujú a kvalita kávy neklesá. Za najlepšiu kávu (pomer kvality a ceny) v Bratislave stále považujem kávu v Goriffee. Po roku intenzívneho kávičkovania mi už kapučíno nestačí, prešla som na flat white a teda cena 2 € za flat white je v Goriffee na bratislavské pomery bezkonkurenčná (flat white stojí od januára 2017 2,50 €). Zrnkovú kávu si taktiež kupujem väčšinou tu, navyše má Goriffee už aj vlastnú pražičku, tak som sama zvedavá, čo nové ponúkne. Som hrdá, že môžem byť súčasťou úžasného Goetheho inštitútu a užívať si popri tom aj takú dobrú kávu.

Do kategórie staronových podnikov roku 2016 patrí nový Sväg, konkrétne ich nová „kamenná“ kaviareň na Panskej ulici v centre, v ktorej okrem väčšieho počtu miest na sedenie pribudla aj filtrovaná káva, koláče, víno a zrnková káva a kávové doplnky na predaj. Striedmy, ale veľmi štýlový interiér a hlavne nádherné kvety sú aj tu neodmysliteľnou súčasťou kaviarne.
Aktualizácia 11.4.2017: Prevádzka Sväg na Panskej 13 je zrušená.

Ďalším staronovým kávovým počinom roku 2016 je zakotvenie Brew Bar Café v novom Freshmarkete. Miesto pod schodami, kde sa Brew Bar nachádza, sa stalo oporným bodom našich rodinných obedov vo Freshmarkete. Dať si ramen, následne aj výberovú kávu a trebárs si kúpiť čerstvú rybu pod jednou strechou je pre mňa podstatné zlepšenie kvality života v Bratislave. Kto by si to pred rokom pomyslel? A navyše, v Brew Bar Café (aj v Mono café) môžete vždy ochutnať alebo si kúpiť zrnkovú kávu z rôznych špičkových zahraničných pražiarní a vyskúšať si, aká káva sa pije trebárs v Kodani, Berlíne alebo Prahe.

A vôbec, spájanie kávy s nejakou inou službou, alebo aktivitou je, myslím, zaujímavý posun v kávovej kultúre. Kým voľakedy sa za kávou chodilo výsostne do kaviarne a pila sa tam viac-menej len káva, dnes chodí káva za ľuďmi. Dobrá káva sa dostáva na ulicu, na pracoviská, do obchodov, škôl, galérií, na trhy, festivaly.

Spojenie kvalitnej kávy a galérie reprezentuje v Bratislave DOT.Espresso bar na Lazaretskej ulici. Na výstavu by som sa sem asi len tak nevybrala, ale keď sem prídeme na kávu, veľmi rada si pozriem nejakú expozíciu. A to ešte nehovorím o krásnom interiéri, kde sa je stále na čo pozerať a čím inšpirovať.

Rovnako ako Sväg to go rozšíril svoje portfólio o klasickú kaviareň, aj pouličné mobilné kaviarenské vozíky Pána Králička sa rozrástli o kamennú kaviareň – Pán Králiček Priestor a zahustili tak kávovú mapu v okolí Karadžičovej ulice. Nikdy by som si nepomyslela, že na cestovanie z AS Mlynské Nivy sa dá aj tešiť. Teda, ak máte šťastie a čakáte na autobus počas otváracích hodín Priestoru Pána Králička, ktorý sa nachádza len pár metrov od hlavného vchodu stanice. Aké šťastie!

Medzi naše posledné objavy patrila kaviareň Mercek Café Coffee Shop&Chocolate na Záhradníckej ulici, v blízkosti Justičáku. Spojenie kávy a čokolády v tejto malinkej kaviarničke je veľmi vydarené a mne presne takéto podniky v Bratislave chýbajú najviac. Otvorené skoro ráno, presne na krátke zastavenie sa na kávu po ceste do práce, na doplnenie zásob dobrej čokolády, zrnkovej kávy a nápojov a na prehodenie pár slov s ľuďmi. Nechcem priamo písať, že si tu môžete spríjemniť návštevu Justičáku, ale… prečo nie?

O Mercek Café sme sa dozvedeli až na základe projektu Coffeeslava (30. 9. 2016). Veľmi príjemne ma prekvapilo, že sa aj na Slovensku výberová káva vydala smerom aktivizmu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy sa rozhodlo 7 spriatelených bratislavských prevádzok (Mad Drop, Brew Bar, Mono café, Pán Králiček, Mercek, U Kubistu a Žufaňa) priblížiť laickému návštevníkovi svet výberovej kávy nenásilnou a príťažlivou formou – rôznymi ochutnávkami, workshopmi, prednáškami, či snúbením kávy s jedlom. A ja nemôžem byť sťastnejšia, že tu pomaly rastie vyspelá kávová komunita a eventy, na aké sme zvyknutí z krajín s rozvinutejšou (nielen kávovou) kultúrou a občianskou spoločnosťou.

A práve kvôli výberovej káve sme sa konečne rozhýbali a navštívili aj bistro Žufaňa, na ktoré sme už dlho počúvali samé chvály. Nejako ma sem ale nič neťahalo. Kaše, ani retro veľmi nemusím, ale na kávu počujem, tak sme išli celá rodina otestovať Žufaňu na večeru. A dobre sme urobili. Domácka atmosféra, pohoda, sympatickí ľudia pred pultom, aj za pultom, viac než príjemné prostredie (aj pre deti), celkovo som sa tu cítila ako u manželovej babky (zhodou okolností bývala kúsok odtiaľ). Aj keď už večer nemali úplnú dennú ponuku, neodchádzali sme hladní. Asi ani doma by som takú dobrú večeru nepripravila.

V Žufani sa vzácne spája dobré jedlo s výberovou kávou a takých miest je v Bratislave stále málo. Jedným z mála podnikov v samotnom historickom centre, kam sa môžem ísť dobre najesť a dať si zároveň dobrý zákusok a hlavne kávu je popri Urban Bistre aj Urban House. Takmer celé leto som sem chodila striedavo na kávu alebo na obed a teda ich halloumi portobello burger je stručne (anglicky) povedané „to die for“. Podobnou zárukou kvality jedla a kávy na jednom mieste je aj bistro U Kubistu. Tu musím spomenúť ich najnovšie vynikajúce experimenty s kvasenou zeleninou, jediné svojho druhu v Bratislave, tie musíte vyskúšať. U Kubistu je to skrátka stávka na istotu, tu nemôžete šliapnuť vedľa.

Keď už sme pri tom spojení jedla a výberovej kávy, musím sa trochu dlhšie zastaviť pri hádam najambicióznejšom gastro počine na Slovensku, ktorý pomaly vzniká v Mozartovom dome na Ventúrskej ulici vo FACHu. Už ako názov prezrádza, FACH sa hlási k starému dobrému poctivému remeslu a ručnej prvovýrobe v štyroch navzájom prepojených prevádzkach – juice shope, kaviarni s pekárňou, bare a reštaurácii. Koncept FACHu je do detailov premyslený, komplexný a po všetkých stránkach „highendový“. Za FACHom cítiť veľmi silnú inšpiráciu Škandináviou – od strohého, minimalistického interiéru, chladnú, až odťažitú atmosféru, cez ponuku výrobkov a jedál až po „škandinávske“ ceny. Nie je to, veru, podnik ľudový a nie každému môže byť táto exkluzívnosť sympatická. Ani ja si nemôžem dovoliť byť pravidelným štamgastom FACHu, ale som rada, že tu takýto podnik je. Za zmienku stojí ich ponuka sladkých pekárenských výrobkov – na rozdiel od všade prítomných cheesecake-kov a raw koláčov, tu sa pečú kysnuté škoricové a kardamomové uzly a vynikajúce sladké chlebíčky. A samozrejme, FACH je zaručeným miestom v centre, kde zoženiete denne kváskové pečivo a chlieb. Len pre zaujímavosť odporúčam ochutnať ich chlieb alebo bagetu a hocijaký iný priemyselne vyrábaný chlieb zo supermarketu a hneď zistíte, že „chlieb“ a „chlieb“ nie je to isté. Apropos, chlebíčky z FACHU sú úplný sen, ak vás zaujala ponuka z pražskej chlebíčkarne Sisters, tu nájdete ich bratislavské náprotivky posunuté ešte oveľa ďalej. A navyše s oveľa lepším chlebom. Ak chlebíčky na špeciálnu príležitosť, tak jedine z FACHu.

Kúsok od FACHU na Panskej pribudla ďalšia nová kaviareň s výberovou kávou Five Points, na mieste bývalého Shtoor Café. Táto kaviareň je priam „nadupaná“ konceptmi, snaží sa vyhovieť asi úplne každému hosťovi. Ak mám ostať len pri káve, je tu vždy na výber blend alebo jednodruhová káva, káva na stojáka „al banco“ za 1 €, kávové nápoje (napr. káva mesiaca, ochutené kávy, ľadové kávy, cascara…) a bohatý vernostný systém. V suteréne je predajňa s kávou, čajom a kávovými pomôckami, doplnkami a darčekmi. A okrem kávy tu aj varia (raňajky, denné menu), pripravujú šaláty, sendviče, nátierky, ponúkajú víno (šumivé, šampanské), pivo, aj koktejly, čaj, horúcu čokoládu (echt!) a dezerty a to som ešte nespomenula interiér „lekárne z 30. rokov“… Ale, pravdu povediac, mne osobne by stačila len tá jednodruhová káva do keepcupu.

A na záver by som ešte upozornila na kávu v SOHO na Laurinskej. Barista je tu šikovný, priestory inšpiratívne (najmä jedáleň na hornom poschodí a výhľady do ulice) a do budúcna sa ráta aj s filtrovanou kávou. Jedlo v Soho nie je podľa môjho gusta, ale za zastávku v kaviarenskej časti to tu stojí, sedí sa tu veľmi príjemne. Hoci… konkurencia je na zlatom kaviarenskom okruhu Laurinská – Panská – Ventúrska – Michalská viac než tvrdá, je z čoho vyberať. V každom prípade, pre nás kávomilcov len dobre.

Už teraz som veľmi zvedavá, o čom tu budem písať zase o rok. Vedela by som si predstaviť spojenie výberovej kávy so zmrzlinou, cukrárňou, barom, kvalitnou reštauráciou, ale aj s umením a kultúrou. Na viacerých miestach sa už rysuje dobrá káva, tak sa nechám prekvapiť. A vy? Kde by ste radi pili dobrú kávu?

Kvíz pre kaviarenských povaľačov: Skúste priradiť k očíslovaným kávam bratislavské kaviarne s výberovou kávou. Svoje tipy môžete písať do komentárov pod článkom. Prvého, kto správne určí k obrázkom názvy kaviarní, pozývame na kávičku do jednej z nich. 🙂

Fotogaléria:

20 komentáre/ov "Bratislavská kávová vlna 2.0"

Pridaj komentár
 1. Marcel Senko

  26. novembra 2016 o 14:44

  1 Swag
  2 Brew Bar
  3 FACH
  4 U Kubistu
  5 Urban House
  6 Pán Králiček priestor
  7 Kaffeehaus Goriffee
  8 Five points
  9 Žufaňa
  10 Soho
  11 Mercek Café Coffee Shop&Chocolate
  12 DOT.Espresso bar

  Odpovedať
  • zuzka

   27. novembra 2016 o 15:46

   Wow, 11 z 12, super výkon! Je tam jeden chyták… Ale aj tak výkon hodný profesionálneho kaviarenského povaľača, klobúk dole 🙂 A ďakujeme za tipy!

   Odpovedať
 2. Marcel Senko

  29. novembra 2016 o 11:37

  Ok :), skúsim sa opraviť, 5. Urban bistro

  Odpovedať
  • zuzka

   30. novembra 2016 o 11:21

   Zase nie 🙂 Je to 5, ale nie je to žiaden Urban 🙂

   Odpovedať
 3. Marcel Senko

  30. novembra 2016 o 12:43

  Mono Cafe ☺

  Odpovedať
  • zuzka

   30. novembra 2016 o 15:59

   Nie! Tá 5 je ten chyták 🙂

   Odpovedať
 4. katK

  1. decembra 2016 o 09:43

  Marcel, drzim vam palce, dufam, ze sa tu ludia nezvezu na vasich 11 spravnych odpovediach 🙂

  Odpovedať
  • zuzka

   1. decembra 2016 o 22:35

   Tiež som na to myslela 🙂 Marcel si zaslúži cenu za výdrž 🙂

   Odpovedať
 5. Marcel Senko

  1. decembra 2016 o 23:17

  Dobre ak je to teda chyták, tak na obrázku číslo 5 je na stole kniha „The Blue Bottle Craft of Coffee: Growing, Roasting, and Drinking, with Recipes“ a keďže na fotke FACHu z Fotogalérie je na obrázku kniha „The Curious Barista’s Guide to Coffee“ myslím si, že 5. je FACH.
  @katK, ďakujem za podporu 🙂

  Odpovedať
  • zuzka

   2. decembra 2016 o 11:07

   Hurá! The winner is Marcel! A v ktorej si dáme tú kávu?

   Odpovedať
   • Marcel Senko

    2. decembra 2016 o 14:47

    Super! 🙂 Môžme v Goriffee.

    Odpovedať
  • barbora

   5. decembra 2016 o 15:18

   Marcel, ty si kráľ! 🙂 vidím, že mám vážne medzery v kaviarenskom vzdelaní, osobne som bola iba v dvoch spomenutých. Musíme napraviť aj s Terezkou. @Zuzka- vďaka za cenné tipy

   Odpovedať
 6. alenquita

  2. decembra 2016 o 00:04

  Zuzka, opäť raz krásny článok! Pred dvomi týždňami som si konečne aj ja začala značiť do mapy Bratislavy kaviarne a tvoj článok mi túto zbierku príjemne doplnil a skompletizoval. Ako na zavolanie… Ale to sa mi pri tebe stáva často 🙂
  Mám svoje dve – tri obľúbené miesta (sú dokonca v tomto tvojom zozname, čo ma obzvlášť teší) a tam chodím stále, lebo nikdy neviem kam inam. Ale teraz s mapou plánujem konečne experimentovať. Takže do sútaže sa veľmi zapojiť neviem, ale tipla by som, že tá 5. je buď FACH alebo Pán Králiček.
  No myslím, že sa na tej káve môžeme stretnúť aj tak 😉 Veď sme to plánovali dávno – pradávno!

  Marcel, fakt paráda, vynikajúci prehľad 🙂

  Odpovedať
  • zuzka

   2. decembra 2016 o 11:08

   Ďakujem, Alenka, som rada, že ťa potešilo a hlavne, že využiješ. Jasné, dajme kávu! V ktorej kaviarni? Ktoré sú tvoje top?

   Odpovedať
   • alenquita

    3. decembra 2016 o 12:12

    Môj naj je stále Kubista, bezkonkurenčne. Po všetkých stránkach je dokonalý. Ale keď mám cestu, tak Žufaňa alebo Urban.
    Zuzka, miesto navrhni ty, nebola som ešte ani vo Five Points, ani vo FACHu, ani Sväg… Po 12.12. kedykoľvek. Berieme aj manželov?

    Odpovedať
    • zuzka

     5. decembra 2016 o 12:50

     OK, napíšem mail.
     PS: Bez chlapov!!! 😀

     Odpovedať
 7. Ivana

  17. januára 2017 o 20:25

  Ahoj, skúšala si už kávu v zmrzlinárni Koun? Gelato tam majú nenormálne, ale kávu som neskúšala tak neviem.

  Odpovedať
  • zuzka

   18. januára 2017 o 09:23

   Ahoj Ivi, nie v Koune sme kávu ani my ešte neskúšali. Ale som zvedavá, lebo spojenie artisan gelata a výberovej kávy je na mieste. To by som veľmi ocenila – výberovú kávu v (dobrých) cukrárňach, pekárňach a zmrzlinárňach Uvidíme.

   Odpovedať

Pridaj komentár